logo
english cesky polski

Kłopoty ze szczelnością płaskich świetlików dachowych na hali produkcyjnej dodatkowe ilustracje

10. Miejsce gdzie niepotrzebne nagromadzono tyle wkrętów w jednym miejscu. Przypuszczamy że miało prawdopodobnie związek z próbą poprawy kolejnej nieszczelności. Przyczyna usterki była w innym była jednak w zupełnie innym miejscu czyli na środku tego okna dachowego. Widać wyraźnie na środku tylko jedną śrubę spinającą. Świetliki dachowe w których poliwęglan został ponad miarę naprężony zachowują się inaczej niż prawidłowo wykonane. Śruby powinny być równomiernie umieszczone na całej długości. Następna śruba jest w oddalona od wspomnianych o prawie jeden metr. Zupełnie pominięte zostały miejsca newralgiczne, które w tym przypadku są na całej długości listwy. Dobrze widoczna jest też wysuwająca się spod listwy dociskowej uszczelka do poliwęglanu , w środkowej części zdjęcia. Brak równomiernego docisku na całej długości powoduje że wspomniana uszczelka wysuwa się stając się przyczyną następnych nieszczelności.  

10  okna dachowe z niepotrzebna iloscia wkretow na poczatkulistwy  w miejscu gdzie potrzeba wiecej wkretow zamocowano tylko jeden wkret  jpg
10. Okna dachowe z niepotrzebną ilością wkrętów na początku listwy. W miejscu gdzie potrzeba ich więcej, zamocowano tylko jeden
 

11. Zbliżenie na bok świetlika dachowego, widoczna skorodowana śruba powinna być umieszczona centralnie w osi listwy. Przesunięcie i związany z tym nacisk na listwę spowodował że jedna część listwy poszła w dół na skutek siły dociskającej śrubę, przeciwna strona się uniosła. Zarówno w jednej tak i w drugiej sytuacji mamy z tego powodu nieszczelność. Ilość zastosowanego silikonu uszczelniającego świadczy o braku skuteczności tego działania.  

11  swietliki dachowe z niestarannie zamocowana listwa dociskowa  jpg
11. Świetliki dachowe z niestarannie zamocowaną listwą dociskową
 

12. Doskonale widoczne ujęcie węzła aż sześciu śrub których mocowanie w takiej ilości nie ma sensu. Takie nagromadzenie elementów złącznych bez regulacji docisku zgniotło poliwęglan który będąc elementem elastycznym nie może być dociskany „na siłę” ponieważ się zniszczy. Z drugiej strony skupisko śrub osłabiło czy wręcz zniszczyło gniazda ich mocowań.  

12  swietliki dachowe zblizenie na niestarannie zamocowana listwe  jpg
12. Świetliki dachowe zbliżenie na niestarannie zamocowaną listwę
 

13. Zwieńczenie podstawy świetlika z profilem obwodowym. W oczy się rzuca brak kapinosów co przy świetliki zupełnie płaskim jest gwarancją przedostawania się wody deszczowej do środka obiektu. Nieszczelności w tej sytuacji przysporzą także inne błędy o których pisaliśmy wcześniej.  

13  spod naswietla dachowego widoczny od spodu mocowania  brak kapinosu powoduje podsiakanie wody  jpg
13. Spod naświetla dachowego widoczny od spodu mocowania. Brak kapinosu powoduje podsiąkanie wody
 

14. Spód narożnika podstawy świetlika – można się dopatrzeć śladów prób doszczelnienia tych miejsc. Wydawać by się mogło że wystarczy zespawanie narożników w celu zapewnienia szczelności, Jednak najwięcej problemów przysporzy podsiąkająca woda tak więc na pierwszy rzut oka podstawa świetlika wygląda na szczelną chociaż w rzeczywistości tak nie jest.  

14  brak kapinosow powoduje ze woda splywa na podstawe swietlika przedostajac sie do srodka obiektu jpg
14. Brak kapinosów powoduje, że woda spływa na podstawę świetlika przedostając się do środka obiektu
 

15. Podstawy świetlika po zdemontowaniu części świetlika. Doliczyć się można kilku prób doszczelnienia, jednak podsiąkająca woda i tak znalazła sobie miejsce prawdopodobnie przez zakładkę pokrycia dachu widoczne w dolnej części kadru.  

15   swietliki dachowe zostaly zdemontowane widoczna plaskaczesc podstawy swietlika widoczne slady wielokrotnych prob uszczelnienia swietlika jpg
15. Świetliki dachowe zostały zdemontowane, widoczna płaska część podstawy świetlika widoczne ślady wielokrotnych prób uszczelnienia świetlika
 

16. Całkowity demontaż jednego ze świetlików obrazuje że podstawa świetlika wykonana jest solidnie. Wystarczy tylko usunąć resztki silikonu, oraz innych uszczelniaczy, wewnętrzną część podstawy docieplić o obrobić.  

16  podstawa swietlika ze zdemontowanym swietlikiem  widoczny brak docieplenia podstawy powodujacy przemarzanie  jpg
16. Podstawa ze zdemontowanym świetlikiem. Widoczny brak docieplenia podstawy powodujący przemarzanie
 

17. Ciekawe ujęcie wykonane z połaci dachu. Widać centralne załamanie świetlika za pomocą umieszczonej pod poliwęglanem rozpórki. Detal ten możemy nazwać „działaniem siłowym” czyli wypychaniem poliwęglanu w celu uzyskania spadku. Efektem tego rozwiązania /działania/ jest nieszczelność oraz niepotrzebnie przyspieszona degradacja materiału. Na zdjęciu widać także niedbałe zupełnie pozbawione schematu mocowania śrub spinających.  

17  okno dachowe plaskie - doskonale widoczne bezladne mocowania wkretow   jpg
17. Okno dachowe płaskie - doskonale widoczne bezładne mocowania wkrętow
 

18. Podstawa świetlika jest rzeczywiście solidna, mając 6 cm szerokości nadaje się do docieplenia najlepiej styropianem lub twardą wełną mineralną.  

18  wymiary jakie posiada podstawa pod swietlik dachowy dlugosc 313cm jpg
18. Wymiary jakie posiada podstawa pod świetlik dachowy dlugość 313cm
 

19. Miejsce gdzie należy mierzyć zewnętrzną szerokość podstawy, w tym miejscu wynosi ona 197,5cm i taką wartość należy nam podać zamawiając świetliki  

19  rozpietosc swietlika dachowego 197 5cm widac slady wielokrotnych prob uszczelniania  jpg
19. Rozpietość świetlika dachowego 197,5cm, widoczne ślady wielokrotnych prób uszczelniania
 

20. W tym miejscu mierzymy zewnętrzną długość świetlika która to w tym przypadku wynosi 313cm. Uwaga wymiarów świetlików nie podajemy nigdy w świetle przygotowanego otworu. Tylko na zewnątrz wykonanej lub zamówionej podstawy  

20 wysokosc zewnetrzna podstawy swietlika 17cm  doskonale widoczne proby uszczelniania jpg
20.Wysokość zewnętrzna podstawy świetlika 17cm. doskonale widoczne próby uszczelniania
 
21   plaskie swietliki dachowe z widocznymi miejscami gdziestala woda opadowa powodujaca przecieki  jpg
21. Płaskie świetliki dachowe z widocznymi miejscami gdzie stała woda opadowa powodująca przecieki

Sumując wnioski dotyczące przesłanego opisu oraz zdjęcia świetlików; widoczne na fotografiach działania mają wyłącznie doraźny pozornie tylko charakter naprawczy. W żaden sposób nie likwidują ognisk przecieków, jedne działania mające naprawić świetliki generują następne usterki i związane z tym przecieki. Radzimy całkowity demontaż i pozbycie się świetlików, ponieważ koszt ich naprawy zdecydowanie przekroczy wykonanie ich od nowa nie dając przy tym żadnych szans na zapewnienie szczelności i poprawę parametrów izolacyjnych. Tak jak pisaliśmy na wstępie naszego forum, uważamy że warto pozostawić cokół świetlika bo widać na zdjęciach że jest on wykonany prawidłowo. Podstawa świetlika powinna być od wewnątrz docieplona styropianem lub twardą wełną mineralną. Świetliki dachowe warto zrobić wykorzystując cieplejszy grubszy pięciokomorowy poliwęglan gr 16mm. Rozpiętość w granicach 200cm umożliwia zastosowanie takiej grubości i wygięcia płyt poliwęglanowych w łuk. Proponujmy rozważenie zastosowania sprawdzonych rozwiązań http://www.eskade.pl/swietliki_dachowe.html Jesteśmy pewni że będzie to skuteczne i szczelne rozwiązanie. Koszt zaś świetlików będzie zdecydowanie niższy niż próba reanimacji istniejących. Ciekawi jesteśmy jaką podejmie Pan decyzję.

Komentarze:

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.