logo
english cesky polski

Kopułki świetlikowe zniszczone przez grad – problem ze znalezieniem odpowiedników

Uszkodzone świetliki kopułkowe
po grdobiciu

Paweł G. Kielce

Posiadamy na dachu sześć grup świetlików po 21 sztuk każda – razem jest ich 126 sztuk. Pojedyncze kopułki mają wymiaru 83cm x 85cm i składały się z trzech warstw lekko matowego tworzywa. Świetliki zostały zamocowane zgodnie z wytycznymi projektanta i sprawowały się dobrze przez 4 lata. Świetliki nie były tanie – stanowiły znaczną część inwestycji. Letnie gradobicie rozbiło nam prawie wszystkie świetliki a w niektórych przypadkach nawet na wylot tak że grad wpadł do środka zakładu, co gorsza nie byliśmy ubezpieczeni od gradobicia. Doraźnie zakryliśmy świetliki foliami i plandekami na czas znalezienia rozwiązania sytuacji. Planowaliśmy pozostawić nieuszkodzone podstawy świetlika bo w większości były w dobrym stanie zaś tylko 1/3 była zniszczona. Zniszczone kopułki zamierzaliśmy zastąpić nowymi. Pojawił się jednak problem - na rynku nie ma już tego producenta podobnie jak i świetlików o tych parametrach, a zbliżone typoszeregi będące na rynku wymiarami nie pasują do starych podstaw. Koszt wymiany nie wyglądają zachęcająco. Nowe świetliki trójwarstwowe z podstawą i obróbką to koszt 2.400zł demontaż starego i utylizacja następne 250zł montaż nowych kolejne 220zł to przy 126 sztukach daje kwotę 361.000zł brutto minus niewielki rabat. Pomijając wysoką cenę napraw jak i długi czas oczekiwania na firmę która złożyła nam najlepsza ofertę zastanawiam się co będzie po następnym gradobiciu. Firma nie dała nam gwarancji że nowe świetliki wytrzymają następne jakiekolwiek gradobicie. Nie otrzymaliśmy też gwarancji że zarówno kopułki świetlikowe jak i podstawy o tych wymiarach będą dostępne w handlu w najbliższych latach. Jedyną radą jaką dostaliśmy od potencjalnego wykonawcy to „promocyjną ofertę zakupu świetlików oraz podstaw na zapas na wypadek następnego gradobicia”. Zdaję sobie sprawę że oferta jest korzystna ale chyba tylko dla sprzedającego – dodatkowe 250.000zł dają w sumie 611.000zł a to jest już kwota większa niż kosztował nas cały dach. Zastanawiam się czy jest jakieś inne rozwiązanie bowiem zastanawiamy się nad likwidacją świetlików i zaślepieniem otworów po nich.

Odp.: Kopułki świetlikowe znane są w budownictwie od dawna. Pojawienie się bardzo wytrzymałych i tanich płyt poliwęglanowych spowodowało rewolucję na dachach. Projektanci jednak stosują chętnie kopułki nadal, jednak nie zawsze tam gdzie jest to ekonomicznie uzasadnione. Można zastosować tego rodzaju doświetlenie w niewielkich obiektach gdzie zapotrzebowanie jest niewielkie i to zazwyczaj tam tylko gdzie potrzebne jest ono punktowo. W Pana sytuacji świetliki zostały zgrupowane w rzędach: 7 sztuk na 3 sztuki co daje nam prostokąt o szacunkowych wymiarach 270cm x 700cm. Postaramy się znaleźć tańsze rozwiązanie starając się zachować powierzchnię przeszklenia a także osiągając o klasę lepsze parametry termoizolacyjne, oraz przygotować się na ewentualne gradobicie w przyszłości.

Ekonomiczne naświetla poliwęglanowe łukowe
Zaproponujemy Panu świetliki łukowe z poliwęglanu o wymiarach jak wyżej ale wielokrotnie cieplejsze i tańsze. Fotografia obok przedstawia w/w świetliki łukowe. Po pierwsze prosimy usunąć istniejące kopułki i podstawy resztą my się zajmiemy. W miejsce ich zastosujemy nasze podstawy z blachy ocynkowanej grubości 1,5mm szerokości 10cm i o wysokości 35cm. Łączna długość podstaw 2,7m + 7.0m x 2 = 19.4mb Jeżeli podstawy docieplimy styropianem 10cm i damy obróbkę blacharską z blachy powlekanej gr 0,5m to mamy koszt materiału około 1.950zł netto. Świetlik łukowy 2,7m x 7m z poliwęglanu dużo cieplejszego bo pięciokomorowego szesnastomilimetrowego poliwęglanu to kwota w naszej firmie 2.990 netto. Jak Pan wspomniał świetlików jest 6 czyli 2.990 + 1.950 = 4.940zł x 6 sztuk daje kwotę 29.640zł + VAT. W sytuacji gdy Pan skorzysta z naszego montażu do wyniesie on około 9.800zł + VAT W sumie mamy koszt 39.440zł + VAT = 48.511zł brutto – czyli siedmiokrotnie taniej od proponowanej Panu ceny uzyskując prawie dwukrotnie cieplejszy świetlik Jeżeli przyjmiemy drugi proponowany Panu wariant to prawie trzynastokrotnie taniej.

Zaletą świetlików z płyt poliwęglanowych jest oprócz lepszych parametrów cieplnych znacznie lepsza odporność na uderzenia: patrz wątek świetliki po gradobiciu. Aktualnie produkuje ją kilka europejskich zakładów od dwudziestu ponad lat i nic nie wskazuje na to żeby asortyment ten miał ulec zmianie, bowiem jest bardzo popularny w odróżnieniu od niejednokrotnie wypuszczanych krótkich serii kopułek.

Komentarze:

 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • tel/fax:
 •  
 • 32 42 21 521
 • 32 42 38 955
 • 32 42 26 064
 • 32 42 34 073
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.