logo
english cesky polski

Przykład wadliwego wykonania świetlika

Witam Państwa
Dostaliśmy do wyceny naprawę i uszczelnienie świetlików. Nie robiliśmy do tej pory tego rodzaju robót, dlatego nie bardzo wiemy jak to wycenić, oraz jak się do tego zabrać. Przesyłam zdjęcia.
Józef G. Kielce

Odpowiedź: Szanowny Panie
Jeżeli Pan do tej pory nie zajmował się świetlikami z poliwęglanu to serio proponuję temat raczej odpuścić.

1. Przykład wadliwego wykonania świetlika
1. Przykład wadliwego wykonania świetlika

Ogromna ilość zastosowanych uszczelniaczy świadczy o tym że nie mamy do czynienia z przeciekami które powstały w trakcie eksploatacji świetlika. Poważne błędy tkwią w samym projekcie świetlika oraz w zastosowanych rozwiązaniach i materiałach. Świetliki dachowe jednospadowe szczególnie w w przypadku dużych połaci powinny mieć inne założenia konstrukcyjne. Niedopuszczalne jest łączenie świetlika na spadku (w poziomie) jak na widocznych fotografiach. Płyta poliwęglanowa powinna być położona w jednym kawałku od kalenicy do podstawy świetlika. W przeciwnym przypadku w miejscu łączenia płyt poliwęglanowych musimy się spodziewać się przecieku, dwie stosunkowo długie płyty będą się rozszerzać latem i kurczyć zimą powodując szczelinę i tym samym przeciek lub nadmierny ścisk poliwęglanu prowadzący do jego zniszczenia i także powodując przeciek.

Wartości skurczu poliwęglanu i jego rozszerzalność jest w przypadku tego świetlika spora i w czasie całego roku sumaryczna wartość w skali roku wynosi kilka centymetrów, dlatego trudno sobie wyobrazić żeby samoprzylepna taśma uszczelniająca wytrzymała takie naprężenia zarówno w zimie jak i w lecie. Na przysłanej fotografii widzimy że w miejscu łączenia płyt mamy już kilka warstw uszczelniaczy co świadczy o tym że zabiegi „doszczelniania” świetlika były wykonywane kilkakrotnie. Należy także wnioskować że po każdej większej różnicy temperatury uszczelniacze odpadały.

Drugim podobnym błędem było zastosowanie nieprawidłowych kształtowników do łączenia płyt poliwęglanowych między sobą w pionie (po spadku). Można to wywnioskować po kolejnych warstwach uszczelniaczach którymi są pokryte listwy dociskowe. Wszystko wskazuje na to że zastosowano płaskowniki bez uszczelek lub łączniki do poliwęglanu wykonane z tworzywa sztucznego przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń.

2 W widocznym świetliki zastosowano niewłaściwy system konstrukcyjny
2 W widocznym świetliki zastosowano niewłaściwy system konstrukcyjny

Niepokojące jest to że łączniki są bardzo wąskie co może sprawiać wrażenie że płyty poliwęglanowe mogły mieć tendencję także do wypadania, dlatego wygląda na to że rolą taśm doszczelniających było nie tylko doraźne uszczelnienie ich ale również zabezpieczenie przed ich wypadaniem. Wychodzimy z założenia że dobrze wykonany świetlik poliwęglanowy nie potrzebuje absolutnie żadnych uszczelniaczy. W sytuacji gdy pojawi się przeciek to należy go szukać w zastosowanym rozwiązaniu. Jak mawiają starzy dekarze ...woda jest zbyt leniwa żeby płynąć pod górkę... dlatego woda skorzysta z każdej okazji żeby popłynąć sobie w dół. Jeżeli damy wodzie taką okazję to woda znając prawo Pascala i Archimedesa zawsze z niego skorzysta.

Przesłane do nas zdjęcia przedstawiają tylko świetlik z góry, dlatego opinia którą wyrażamy wynika z analizy otrzymanych zdjęć. Wskazane byłoby przesłanie nam także zdjęć wykonanych od środka obiektu, mamy przypuszczenia że tam także będą błędy wykonawcze. Sugerujemy żeby powstrzymać się uszczelnieniem (remontem) świetlika, zamiast tego lepiej wcześniej dokonać jego inwentaryzacji i dopiero wówczas można określić jakie podjąć działania. Przypuszczamy na podstawie naszego doświadczenia że koniecznym będzie wymienić jednak całe pokrycie świetlika oraz elementy złączne. Mamy obawy że proces ten będzie o tyle kłopotliwy że pod świetlikiem znajdują się ludzie oraz ich stanowiska pracy. Czekamy na pozostałe zdjęcia świetlików. Nadmienić też trzeba że część płyt poliwęglanowych założona jest odwrotną (niezabezpieczoną stroną w stronę słońca) co sprzyja ich rozkładowi wynikającemu z promieniowania UV. O tym błędzie wykonawczym pisaliśmy wielokrotnie na łamach naszego forum, dlatego nie będziemy już tego omawiać, - natomiast odsyłamy do wcześniejszych rozdziałów.

Komentarze:

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.