logo
english cesky polski

Wypadanie poliwęglanu z profili po zimie

/świetliki dachowe i zadaszenia a podstawowe błędy wykonawcze, jak poliwęglan komorowy nie powinien być montowany/

Wysunięta płyta poliwęglanowa
po obciążeniu śniegiem
Brak uszczelki i nieprawidłowe skręcenie profili
Nowa Wieś

Andrzej S. Nowa Wieś

Zamontowaliśmy klientowi świetliki z poliwęglanu, jednak już podczas pierwszej zimy zaczęły się problemy z wysuwaniem i wypadaniem płyt. Dodatkowo pojawiła się duża ilość przecieków. Wydaje nam się że robotę zrobiliśmy zgodnie z projektem a jednak pojawiły się przecieki. Czy można temu zaradzić?

Odp: Na podstawie przesłanych fotografii wnioskujemy, że dołączenia płyt użyto niewłaściwych zwykłych profili o szerokości zaledwie 60mm. Nie widzimy co zostało zastosowane od spodu, przypuszczamy, że nie ma tam żadnego profilu tylko kształtownik stalowy na którym został bezpośrednio położony poliwęglan, dociśnięty najzwyklejszym profilem. Całość zaś dokręcono wkrętami farmerskimi. Takie rozwiązania można stosować co najwyżej przy niewielkich daszkach balkonowych, jednak nie polecamy tych rozwiązań przy tak dużych naświetlach które obrazują zdjęcia. Profile do poliwęglanu mają określone przeznaczenie, nie każdy pasuje do każdego przypadku. Musimy pamiętać że na takie naświetla dachowe jak na zdjęciu w zimie spadnie kilka ton śniegu.

Konieczne jest takie ułożenie płyt by wykluczyć jakąkolwiek szansę jej wysunięcia zarówno podczas montażu jak i eksploatacji. Nie każdy profil przewidziany jest do każdego rozwiązania. Bardzo ważne jest uwzględnienie wysokiej rozszerzalności poliwęglanu szczególnie w tym przypadku gdzie przypuszczamy płyty mają długość 7m. W skali roku pomiędzy wyjątkowo upalnym dniem a zimowymi mrozami płyta taka może pracować na długości o ponad 40mm, patrz parametry_poliweglanu.

W większości takich sytuacji stosujemy profile dolne o szerokości min. 70mm - zestaw profili dolny E-2087 wraz z górnym E-2088. Profile te doskonale sprawdzają się w tej sytuacji. Gniazda na śruby w profilu E-2087 zdecydowanie ułatwiają kontrolę nad prawidłowym ułożeniem poliwęglanu na etapie montażu płyt. Układając płyty widzimy ile luzu jest i z której strony – mamy tym samym sposobność korekty ułożenia. Szersze proponowane przez nas profile dają dodatkowe oparcie płycie. Dodatkowo przedstawiony powyżej zestaw profili daje kontrolę nad siłą docisku listwy E-2088. Śruba „Y” została tak zaprojektowana by dokręcając ją z optymalną siłą nie dopuścić do zgniecenia płyty, a także do tego by siła docisku była zbyt słaba - dopuszczając do przecieków. Fotografia pozwala sądzić, że zastosowano wkręty samowiercące które w tej sytuacji nie dają nam jakiekolwiek kontroli nad dociskiem: skutek w jednym miejscu płyta dociśnięta ponad miarę została wypchnięta z profili, uszczelka zmiażdżona nie spełnia już swojej funkcji, obok dokręcona zbyt słabo pogorszyło jeszcze sytuację. Przy takich błędach płyty wypadają bardzo często. Każda zaś doraźna naprawa będzie prawdopodobnie tylko krótkotrwałym okresem szczelności.

Proponujemy demontaż płyt i sugerujemy zastosowanie wskazanych profili, mając nadzieję, że płyty nie były przycięte zbyt krótko. Nie wiemy jakie profile zostały zastosowane u dołu płyty. Brakuje dokładniejszych zdjęć detali byśmy mogli ocenić czy i tam nie należy wprowadzić jakichkolwiek zmian.
Mamy nadzieje że przedstawione uwagi pomogą Państwu w rozwiązaniu opisanego problemu. Warto przy stosowaniu dużych formatów płyt uwzględnić odpowiednie luzy w profilach; inaczej docinamy płyty montując je w upalne dni a inaczej w siarczyste mrozy.

Komentarze:

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.