logo
english cesky polski

Fotowoltaika – finansowanie, dotacje i koszty

W naszych artykułach omawialiśmy szereg materiałów i struktur stosowanych przez naszą firmę Eskade system. Nowe czasy wymagają coraz to nowszych technologii, które jednocześnie posiadają walory użytkowo- estetyczne, ale i są wytworzone z materiałów ekologicznych i biodegradowalnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku proponujemy wiaty z panelami fotowoltaicznymi.

Wiaty tego typu to nie tylko rozwiązanie atrakcyjne dla komunikacji miejskiej, ale i dla użytkowników indywidualnych. Fotowoltaika ma swoje znaczące zalety, warto wspomnieć, że stosowanie paneli PV (od ang. PhotoVoltaic ) pozwoli zaoszczędzić niemałe pieniądze na oświetlenie wiat i miejsc, w którym panele PV są stosowane, np. w Podlesicach lampy uliczne posiadają panele PV pozwalające na zgromadzenie w ogniwach takiej energii, że w nocy są w stanie doświetlać okoliczny teren. Dla użytkownika indywidualnego na pewno atrakcyjną informację będzie to, iż fotowoltaika jest dotowana, część a nawet całe koszta montażu można odliczyć dzięki różnego rodzaju ulgom podatkowym i emisyjnym.

Wspominając o ulgach, warto zwrócić uwagę iż firma Tauron Energia SA oferuje zwolnienie z opłaty przyłączeniowej (tj. przyłączenie linii PV do sieci energetycznej), ponieważ panele PV są traktowane wtedy w kategoriach mikroinstalacji, co więcej należy odnotować fakt, że właściciele takich instalacji są zwolnieni z obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej (rozpatrujemy tutaj np. sytuację gdy nadmiar energii wyprodukowanej w cyklu jest przesyłany do sieci i za ten nadmiar operator winien uiścić opłatę). Według innych informacji otrzymanych od Tauron Energia SA koszt montażu licznika i zabezpieczeń sieci pozostaje w gestii operatora. Szereg firm energetycznych oferuje również różnego rodzaju atrakcyjne warunki kredytowania.

Rozważając koszta paneli PV nasza firma zrobiła swoistego rodzaju research pragnąc przedstawić w „pigułce” na co może liczyć osoba zainteresowana wiatami z panelami PV i samymi panelami fotowoltaicznymi. Potencjalni właściciele paneli PV mogą liczyć na szereg ulg ze strony zarówno programów rządowych jak i dotacji UE. Jednym z takich programów jest „Mój prąd” sygnowany przez rząd. 23 lipca 2019 premier RP Mateusz Morawiecki nakreślił ogólne ramy tego programu, według którego właściciele nowych instalacji PV otrzymają 5000 zł bezzwrotnej ulgi/ dotacji.

Innym programem jest Prosument 2 sygnowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prosument 2 to program, dzięki któremu użytkownik może uzyskać od 15% do 30% zwrotu kosztów za panele fotowotaiczne. Program jest atrakcyjny finansowo- oprocentowanie kredytowania wynosi tylko 1% z maksymalnym czasem kredytowania 15 lat co jest według naszego nas atrakcyjną ofertą pod względem cenowym. Warto jednak wnioski o dofinansowanie z tego programu składać z odpowiednim wyprzedzeniem. Zalecamy zapoznanie się z informacjami na oficjalnej stronie NFOSiGW (http://www.nfosigw.gov.pl/).

Program Czyste Powietrze, jest programem realizowanym przez Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (jest to program ogólnopolski). Wnioski o dofinansowanie należy składać bezpośrednio w odpowiednim terytorialnie WFOŚiGW. Co możemy uzyskać decydując się na ten program? Zwrot 100% kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej, z uwagą, iż jest to forma pożyczki kredytowanej na maksymalnie 15 lat. Oprocentowanie tego kredytu nie przekracza 2% rocznie.

Jako, że UE pragnie aby jak najszybciej udział produkcji energii odnawialnej do końca 2020 roku wyniósł 15% to zalecamy zapoznać się zarówno z ofertą naszej firmy Eskade system z Rybnika oraz źródłami finansowania. W tym artykule nie wspominamy o lokalnych/ regionalnych programach dotacyjnych- warto zaznaczyć, że właśnie teraz jest najlepszy czas aby stosunkowo niedrogo zaopatrzyć się w panele fotowoltaiczne. Dodatkowo, banki współpracujące z odpowiednimi agendami rządowymi, czy to RP, czy UE oferują naprawdę preferencyjne kredyty, leasing.

panele fotowoltaiczne na dachu

Bardzo istotną informacją, którą zostawiamy na koniec to fakt, iż maksymalna moc produkowana przez instalację nie może przekroczyć 10 KW. Należy jednak zaznaczyć że moc 10 KW to relatywnie bardzo duża ilość mocy na „standardowe” gospodarstwa domowe, mniejsze zakłady pracy, obiekty pomocnicze takie jak np. przystanki absolutnie nie wymagają takich ilości energii. Dlaczego? Porównajmy to na prostym przykładzie. Elektrownia Rybnik ma moc 1775 MW = 1775000 KW i zasila ogrom przedsiębiorstw i budynków. Dzieląc choćby tą wartość przez 10 otrzymamy 177500 jednostek korzystających z mocy 10 KW . Instalacja 10 KW zajmuje również większą powierzchnię – jest to około 40 paneli o mocy 250 W.

Nawet małe pokrycia panelami PV pozwolą na zaoszczędzenie na energii elektrycznej. Na przykład panele o powierzchni całkowitej 20 m2 pozwalają na roczne oszczędności do 80% ceny prądu i pozwalają na zwrot kosztów nawet do 5 lat od instalacji. Podkreślamy jednak, iż są to szacunki oparte na założeniu stałych cen prądu, czy braku dodatkowych przyszłych kosztów związanych z ustawodastwem RP i UE.

W kolejnych artykułach pokażemy jak liczyć wydajność paneli, jak panele są produkowane, rozważymy aspekty ekologiczne, skupimy się również na fizyce i chemii związanej z panelami PV dla wszystkich dociekliwych. Zwrócimy również uwagę dlaczego montaż paneli i wiat z panelami PV nie jest trywialny i jak dużo zależy od Województwa, położenia budynku, rodzaju dachu itd. Wyjaśnimy także czym różni się panel od tzw. „solaru”. Mamy nadzieję, że przedstawione w tym krótki artykule informacje będą zachętą do przemyślenia czy aby nie nadszedł czas na montaż paneli PV.

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.