logo
english cesky polski

Świetliki kalenicowe

W przypadku dachów dwuspadowych doskonałym sposobem doświetlenia dużego pomieszczenia są świetliki kalenicowe wybudowane wzdłuż szczytu dachu. Są to zazwyczaj świetliki łukowe o szerokości ponad dwa metry i kilkunasto lub kilkudziesięcio metrowej długości.
Stosując tego rodzaju świetliki kalenicowe uzyskuje się najlepszą cenę za metr ich konstrukcji, a przy w miarę wysokim pomieszczeniu bardzo dobre i regularne naświetlenie jego wnętrza. Zdecydowanie rzadziej w kalenicy budowane są świetliki dwuspadowe, chyba że ze względu na znaczny spadek dachu nie jest możliwe wygięcie łuku z płyty poliwęglanowej o określonej grubości.

Projektując pasma świetlne /świetliki kalenicowe/ dłuższe niż 40 metrów warto zrobić przerwę która ułatwi poruszanie się po powierzchni dachu. Jest ona przydatna także ze względu na późniejsze ewentualne prace naprawcze dachu jak i podczas odśnieżania dachu. W przypadku dłuższych pasm świetlnych obchodzenie go w całości będzie bardzo uciążliwe dla pracowników. W sytuacji kiedy jest to niemożliwe warto wówczas wybudować pomost umożliwiający bezpieczne przejście prze świetlik na drugą część dachu

Powinno się także unikać sytuacji gdzie pasma świetlne biegną od końca dachu do drugiego przeciwległego końca. Rozwiązanie to także utrudnia poruszanie się podczas przeglądu dachu, lub w trakcie prowadzenia prac konserwacyjnych. Częstymi są sytuacje kiedy aby przejść na drugą stronę dachu trzeba z niego zejść po drabinie i wejść ponownie na drugą stronę. Obydwu tych nieprawidłowości można uniknąć już na etapie koncepcji,w fazie projektowej lub w czasie kiedy wykonywane są pasma świetlne.

W celu lepszego objaśnienia sposobu montażu umieściliśmy w prawym dolnym rogu strony szereg pomocniczych informacji:
 1. Na pierwszej pozycji mamy szczegółowe informacje zawarte w formie rysunkowej w pliku PDF którą można zarówno przejrzeć na stronie jak i pobrać na komputer a w razie potrzeby wydrukować
 2. Filmik instruktażowy przedstawiający w jaki sposób najczęściej przebiega montaż pasma świetlnego na podstawie z blachy ocynkowanej
 3. W menu znajdziecie Państwo także bardzo czytelną oraz przejrzyście wykonaną animację, wszystkie widoczne elementy świetlika znajdują się w pozostałych opisach, ceny składowe znajdziecie Państwo w naszym cenniku
 4. W celu szybszego uzyskania oferty warto skorzystać z naszego gotowego formularza. Wystarczy wpisać wymiary pasma świetlnego, rozpiętość, ilość i w razie potrzeby także inne dane. Wysłanie zapytanie w tej formie przyspieszy sporządzenie przez nas oferty. W przypadku wątpliwości lub dodatkowych pytań skontaktujemy się z Państwem, jeśli tylko będzie możliwość zaproponujemy Państwu także korzystniejsze cenowo oraz technicznie rozwiązania pod Państwa inwestycję.

Natomiast należy unikać montowania świetlików tylko po jednej ze stron spadu dachu ze względu na trudności w uszczelnieniu tego rodzaju większych konstrukcji naświetli, szczególnie w przypadku zalegania tam śniegu.
W niektórych więc przypadkach, przy dużych połaciach dachu, w celu lepszego doświetlenia można zastosować świetliki montowane w poprzek kalenicy, które symetrycznie lub niesymetrycznie opadają na obie połaci dachu.

Kierując się zasadami ekonomii warto tak zaprojektować pasma świetlne czyli świetliki kalenicowe tak aby uzyskać optymalną ilość światła dla danego obiektu. Podczas projektowania zwracamy szczególną uwagę na rozkrój płyt poliwęglanowych oraz profili aluminiowych.

Ponieważ zarówno płyty poliwęglanowe jak i profile do poliwęglanu występują w odcinkach 6 lub 7 metrów najkorzystniejszy rozkrój uzyskamy dzieląc płyty oraz profile 7 metrowe na pół uzyskując zewnętrzna rozpiętość świetlika 3,1m. Świetliki dachowe o tych wymiarach nazywamy świetlikami idealnymi. Temat ten bardzo szczegółowo wyjaśniliśmy w rozdziale o doborze kształtu świetlika.

 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.