logo
english cesky polski

Wybór kształtu konstrukcji świetlika

Porównanie świetlika łukowego, dwuspadowego oraz półokrągłego

 • swietlik lukowy

  Świetlik łukowy:

  przy zachowaniu proporcji: h = l / 5
  długość płyty po wyprostowaniu: dł = l + 13%l
 • swietlik dwuspadowy

  Świetlik dwuspadowy:

  przy zachowaniu warunków trójkąta równoramiennego dla kąta 90°
  długość płyty po wyprostowaniu: dł = l + 42%l
 • swietlik półokrągły

  Świetlik półokrągły:

  przy warunku: l=2r,
  długość płyty po wyprostowaniu: dł= l + 57%l

Jak widać z powyższych rysunków najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to świetlik łukowy. Po dokładnej kalkulacji dochodzimy do wniosku, że przy jednakowej powierzchni przeszklenia, na świetlik łukowy zużyto odpowiednio o ok. 29% mniej materiału niż na świetlik dwuspadowy i około 44% mniej niż na świetlik półokrągły. Ważną kwestią w doborze świetlika jest także koszt, który jak wiadomo wiąże się ze zużyciem materiału. Jednak podstawowym kryterium, po doświetleniu obiektu, są straty ciepła. Każdy projektant dąży do uzyskania jak najmniejszej wartości parametru k. Wartość k=2,4 dla świetlika w stosunku do k=0,5 dla stropu obiektu przemysłowego jest stosunkowo duża, dlatego zastosowanie świetlika wiąże się ze stratami ciepła. Stosując świetlik łukowy możemy znacznie zmniejszyć te straty gdyż powierzchnia wychładzania w stosunku do świetlika dwuspadowego i półokrągłego jest odpowiednio o ok. 29% i 44% mniejsza, a kształt świetlika jest także niepodatny na zaleganie śniegu.

Nasze długoletnie doświadczenie w tej branży pozwala Nam stwierdzić, że świetliki dachowe są najlepszym z możliwych rozwiązań pozwalającym na optymalne zapewnienie doświetlenia uwzględniając ekonomię i optymalność stosunku funkcjonalności do kosztów.

Świetliki dachowe - wpływ ich kształtu na rzeczywiste parametry cieplne

Często spotykamy się z niesłuszną opinią że jedynie grubość płyty i ilość komór ma najważniejszy wpływ na ilość ciepła uciekającego przez świetliki dachowe. Równie ważnym równoległym czynnikiem jest kształt świetlika, a dokładnie jego faktyczna powierzchnia. Przyjmiemy do analizy porównawczej trzy przykłady najbardziej popularnych kształtów świetlików i założymy że świetliki mają zakryć otwór w dachu o przykładowych wymiarach 3m x 10m zaś jako wypełnienie zastosujemy w obliczeniach poliwęglan trzykomorowy grubości 10mm o współczynniku przenikania K= 2,5 W/(m²×°K)

Typ świetlika Powierzchnia górna świetlika Powierzchnia ścianek bocznych Powierzchnia łączna Rzeczywisty współczynnik U dla 1 m2 świetlika w rzucie
Świetlik łukowy 33,90 m2 1,20 m2 35,10 m2 2,92 W/(m²×°K)
Świetlik dwuspadowy 42,60 m2 4,50 m2 47,10 m2 3,92 W/(m²×°K)
Świetlik półokrągły 47,10 m2 7,06 m2 54,16 m2 4,51 W/(m²×°K)
Przy świetlikach wysokich dodatkowym czynnikiem wychładzającym jest wiatr. Świetliki dwuspadowe oraz półokrągłe wymagają zużycia większej ilości materiału. Nie tylko zwiększa się powierzchnia poliwęglanu ale są potrzebne dłuższe i grubsze profile aluminiowe, z reguły dwukrotnie cięższe a tym samym droższe. Dodatkowo dochodzi przy świetlikach dwuspadowych materiał na kalenicę

Porównanie zużycia materiałów oraz robocizny


Powierzchnia płyt Ilość profili Robocizna
Świetlik łukowy 35,1 m2 84 kg 15 godz.
Świetlik dwuspadowy 47,1 m2 205 kg 37 godz.
Świetlik półokrągły 54,16 m2 206 kg 48 godz.
swietliki_dachowe kształt
 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.