logo
english cesky polski

Remont i wymiana świetlików

W jaki sposób wykonać remont świetlików? Najczęściej jest to jednak wymiana świetlików szklanych dwuspadowych na nowoczesne świetliki łukowe w których wypełnienie będzie stanowił poliwęglan. W zdecydowanej większości przypadków jest to rozwiązanie najbardziej racjonalne i efektywne.

Nasza firma specjalizuje się w wymianie takich świetlików. Można nam zlecić kompleksową wymianę świetlików lub też część tych robót. Można też samemu wykonać wszystkie prace korzystając z naszych świetlików wraz ze wsparciem technicznym z naszej strony. W każdej sytuacji gdy będziemy chcieli przeprowadzić demontaż świetlików należy upewnić się czy wymiana ta jest możliwa z konstrukcyjnego, statycznego a także prawnego punktu widzenia /czy świetlik nie znajduje się pod opieką konserwatorską/ Abyśmy mogli złożyć Państwu rzetelną wstępną ofertę na ich wymianę potrzebne nam będą dokładne fotografie tych świetlików wraz z podaniem kilku wymiarów oraz ich ilości. Jeżeli pozostałe świetliki będą miały te same wymiary to wystarczy podać ich ilość. W przeciwnym wypadku gdy świetliki będą się różniły to trzeba zwymiarować i sfotografować każdy typ z osobna.

wymiary podstawy remontowanego świetlika
kluczowe wymiary podstawy świetlika przeznaczonego do remontu

Pierwszy wymiar który jest nam potrzebny do sporządzenia oferty to rozpiętość świetlika mierzona u jego podstawy, drugim jest jego całkowita długość też mierzona u podstawy świetlika. Trzecim wymiarem jest wysokość podstawy od połaci dachu do miejsca gdzie kończy się podstawa i zaczyna się świetlik.

  1. Rozpiętość …?
  2. Długość …?
  3. Wysokość podstawy …?
  4. Wysokość świetlika …?
  5. Ilość świetlików …?

W celu uzyskania wyceny remontu świetlika dachowego prosimy o wypełnienie formularza na stronie cennika

Znając te wymiary będziemy mogli określić jaką ilość materiału będziemy musieli przeznaczyć do wykonania świetlika - a także warto wówczas ustalić czy dach będzie docieplony w przyszłości, jeżeli tak, to trzeba w odmienny sposób przygotować i wypuścić na zewnątrz obróbki blacharskie świetlika. W przeciwnym wypadku zamkniemy sobie drogę do docieplenia połaci dachu w przyszłości i zmuszeni będziemy ponownie całkowicie demontować świetliki, zakładać obróbki i znowu montować świetliki. Żeby zapobiec niepotrzebnym kosztownym pracom lepiej uwzględnić je od razu podczas wymiany świetlików. Ponieważ koszty ogrzewania ciągle idą do góry warto od razu uwzględnić przyszłą termomodernizację w planach.

Demontaż świetlików a kwestia pozostawienie podstawy lub jej usunięcie

Kolejnym ważnym czynnikiem który będzie określał sposób w jaki będzie się odbywała wymiany świetlika jest określenie stanu podstaw świetlika, jak również jej wymiarów. Nie zawsze trzeba świetliki dachowe wraz z podstawami demontować do stanu zerowego czyli na równi z powierzchnią dachu. Jeżeli świetlik ma solidną podbudowę to prawdopodobnie będzie można zaadoptować jako podstawę pod nowe świetliki. Przedstawione powyżej zdjęcie dokładnie pokazuje wszystkie szczegóły jakie posiada stary świetlik. W tej sytuacji rama pozostanie, docieplimy ją od zewnątrz założymy obróbki blacharskie przewidujące docieplenie dachu gr 15cm. Po usunięciu elementów utrzymujących wcześniej szkło założymy świetliki łukowe w odpowiednio wygiętych profilach aluminiowych.

Słaba lub zbyt niska podstawa nie nadająca się do wykorzystania

Powyższe fotografie przedstawiają przykład podstawy która została prawdopodobnie wymurowana z cegieł lub z bloczków betonu komórkowego. Na na skutek wadliwego wykonania murowana podstawa nie oparła się działaniu przeciekającej wody deszczowej czy też przemarzania. Widoczne liczne spękania świadczą o słabości konstrukcji, istniejące świetliki ze szkła zbrojonego i konstrukcji stalowej utrzymują się na tej podstawie tylko dzięki ogromnej masie świetlików. Po zdemontowaniu świetlika okazało się, że większość podstawy można było rozebrać rękami bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Dodatkowo podstawa okazała się zdecydowanie za niska dodatkowo zaś Inwestor zdecydował się na docieplenie dachu o gr 15cm. W takiej sytuacji podstawa została całkowicie rozebrana i zastąpiona segmentami wygiętymi z blachy ocynkowanej.

Solidna podstawa świetlikowa z elementów stalowych lub blachy

Następne dwie górne fotografie obrazują podstawy pod świetliki które zachowały się w bardzo dobrym stanie i z powodzeniem można je zaadoptować do nowych świetlików. W zasadzie całą podkonstrukcję możemy pozostawić usuwając elementy utrzymujące szkło zbrojone. Zaletą takich podstaw jest ich wysokość co umożliwia podniesienie wierzchniej części dachu o docieplenie, oraz to że posiadają w swojej wewnętrznej części miejsce na izolację najlepiej w postaci styropianu.

Widoczna obok podstawa świetlika została wykonana ze zbrojonego betonu na etapie budowy hali. W zdecydowanej większości stanowi ona integralny element konstrukcyjny dachu, dlatego odradzamy jakiekolwiek próby jej demontażu. Podstawa taka najczęściej z niewielkimi przeróbkami adaptacyjnymi nadaje się jako podłoże do mocowania świetlików łukowych. Pamiętać należy o dociepleniu takiej podstawy bowiem sam żelbet nie stanowi praktycznie żadnej izolacji.

Przedstawione powyżej zdjęcia obrazują w jak różnorodnej technologi budowano kiedyś świetliki dachowe. Pomimo iż wiele konstrukcji na pierwszy rzut oka jest bardzo podobnych do siebie, to podczas dwudziestu lat naszego bywania na wielu dachach nie udało nam się trafić drugi raz na taką samą konstrukcję podbudowy świetlika. Wysyłając nam zapytanie ofertowe prosimy Państwa o to by nie powoływać się na zdjęcia starych podstaw istniejących na naszej stronie twierdząc że na Państwa obiekcie są identyczne.

Doskonale wiemy że może tak być tylko na pierwszy rzut oka. Z racji doświadczenia jesteśmy w stanie wyłapać wiele szczegółów świadczących jednak o odrębności zastosowanego rozwiązania. Warto zrobić dokładne zdjęcia „swoich świetlików” i nam przesłać. Zdjęcia mogą być wysokiej rozdzielczości, im będą dokładniej obrazować świetliki w kluczowych detalach tym łatwiej nam będzie sporządzić rzetelną ofertę i unikniemy nieporozumień przy weryfikacji oferty na budowie. Udając się na dach po wykonaniu zdjęć z jego połaci warto poszukać czy świetliki nie posiadają jakiegoś okienka czy też dziury. Warto wówczas zrobić fotografie z tej perspektywy. To właśnie podstawy mają istotny wpływ na cenę całość kwot związanych z wymianą świetlików

*
Wykonując nasze realizacje dostosowujemy je do możliwości wykonawczych, w razie potrzeby wprowadzając konieczne zmiany.
Gwarancja na wszystkie nasze produkty wynosi 24 miesiące o ile strony pisemnie nie ustalą inaczej, z wyłączeniem elementów elektrycznych, których gwarancja wynosi 12 miesięcy.
Jeżeli w pisemnym zamówieniu nie ustalono ilości komór płyt poliwęglanowych, sprzedane zostaną płyty będące na stanie magazynowym.

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.