logo
english cesky polski

Klapy wentylacyjne - Systemy przewietrzania - Klapy dymowe

W celu odprowadzenia nadmiaru ciepła i doprowadzenia świeżego powietrza z powodzeniem stosowane są świetliki dachowe otwierane zawierające elementy uchylne przewietrzające lub tak zwane klapy przewietrzające montowane bezpośrednio w powłoce świetlika dachowego. Rozwiązania te należą do najtańszych systemów grawitacyjnej wymiany powietrza. Najbardziej optymalnymi cenowo są wymiary klap 1m x 2m - wymagany jest wówczas najczęściej jeden niedrogi siłownik elektryczny do otwierania i zamykania klap. W sytuacji gdy klapy przewietrzające mają mieć większe wymiary i tym samym powierzchnie, nie wystarczy jeden siłownik lecz dwa, często synchroniczne, co znacznie podraża koszt przewietrzania. Jeśli więc świetliki dachowe są wystarczającej długości, tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch lub więcej elementów uchylnych 1m x 2m niż jeden element przewietrzający 2m x 2m.

Automatyczne systemy przewietrzania i klapy dymowe

Przy korzystaniu z tego rodzaju przewietrzania obiektu, warto zaopatrzyć system w czujkę wiatrowo-deszczową. Urządzenie to samoczynnie zamknie klapy przewietrzające gdy zerwie się silny wiatr lub gdy zacznie padać deszcz.
Czujka pogodowa posiada dwa elementy:
- turbinkę wiatrową która samodzielnie wyłączy system przy zbyt silnym wietrze,
- oraz obwód drukowany w formie płytki - samoczynnie zamykający klapy w momencie jego zwilżenia czyli np. opadu deszczu.

W trakcie trwania deszczu płytka co jakiś czas włącza mikro ogrzewanie starając się osuszyć swoją powierzchnię sprawdzając czy deszcz się skończył. Jeżeli deszcz minął i płytka sama się osuszyła lub ustał gwałtowny wiatr, można spróbować otworzyć klapy. Należy pamiętać, że klapy przewietrzające po samoczynnym zamknięciu spowodowanym przez deszcz lub wiatr z chwilą ich zaniku nie otworzą się same. Wymagane będzie ich otwarcie ręczne, za pomocą przełącznika. Jedna czujka pogodowa wraz z centralką obsługuje od 1 do 24 urządzeń. Koszt tego urządzenia wraz z centralką to rząd około półtora tysiąca złotych. Natomiast jego brak, może narazić na niewspółmierne straty.

Klapy dymowe

Głównym zadaniem klap dymowych jest przewietrzenie pomieszczenia w momencie zadymienia np. na skutek pożaru. W tym przypadku wykorzystywane są naturalne zasady grawitacji gdzie lżejsze, rozgrzane powietrze wraz z dymem i gazami powstałymi w wyniku spalania unosi się do góry i uchodzi przez klapy oddymiania. Dzięki tego rodzaju oddymianiu można w skuteczny sposób ograniczyć wpływ toksycznych gazów powstałych podczas pożaru chroniąc zdrowie i życie ludzkie.

Nie mniej istotnym zadaniem klap dymowych jest odprowadzenie nadmiaru powietrza o wysokiej temperaturze, które również ma destrukcyjne działanie na konstrukcje budowlane, maszyny i sprzęty w budynkach i halach produkcyjnych.

Konserwacja klap wentylacyjnych i klap dymowych

Podobnie jak świetliki dachowe tak i elementy uchylne przewietrzające oraz klapy dymowe wymagają okresowych przeglądów, przeglądy zalecamy przeprowadzać co roku, przynajmniej raz na wiosnę lub lepiej częściej także przed zimą. Przeglądy można wykonać samodzielnie zabierając ze sobą dodatkowo aparat fotograficzny by w razie potrzeby dokonać dokumentacji fotograficznej i w razie wątpliwości wysłać mailem do naszej firmy.

Udając się na dach możemy się często sami zdziwić jakie czekają tam na nas niespodzianki w postaci gniazd ptaków, resztek zwierząt, butelek, rac sylwestrowych, olbrzymich ilości gnijących liści, gałęzi lub worków foliowych skutecznie blokujących odpływy wody deszczowej. Wszystkie znalezione na dachu "skarby" usuwamy sprawdzając czy nie przyczyniły się do uszkodzenia elementów dachu czy też zapchania systemu odwodnienia świetlików. Jeżeli przeglądy odbywają się przynajmniej dwa razy w roku to można w porę wychwycić drobne usterki, których koszt naprawy często jest niewielki. Po czasie jednak z małych mogą stać się wielkimi i bardzo kosztownymi

Przegląd czujki deszczowej polega na sprawdzeniu czystości jej powierzchni, w razie konieczności wyczyszczeniu płytki, zwracamy uwagę także na stan kabli, puszek i wszelkich połączeń. Kable oraz inne elementy z tworzyw sztucznych, które zmurszały od promieniowania UV lub są popękane koniecznie trzeba wymienić na nowe. Można tytułem testu sprawdzić czy czujka deszczowa działa poprawnie przez polanie jej niewielką ilością wody sprawdzeniu kiedy nastąpi zamknięcie klapy przewietrzającej

Przegląd czujki wiatrowej polega na delikatnemu wyczyszczeniu całej powierzchni urządzenia. Warto przysłuchać się czy w trakcie obracania nie powstają niepokojące hałasy i trzaski. Oczywiście sprawdzamy stan wszelkich elementów elektrycznych.

Przegląd elementów uchylnych.

Podobnie jak świetliki dachowe warto też okresowo przejrzeć klapy przewietrzające w świetlikach dachowych oraz klapy dymowe w systemach oddymiania. Sprawdzić należy w jaki sposób klapa przylega do świetlika. Czy docisk jest równomierny - w razie konieczności można wyregulować. Uszczelki warto wyczyścić i w razie potrzeby natłuścić substancjami nie wchodzącymi w reakcję z takimi materiałami jak poliwęglan, aluminium czy uszczelki EPDM. Tradycyjnie sprzątamy cały dach ze wszystkich śmieci i gałęzi.

Przegląd świetlików dachowych otwieranych

Przegląd rozpoczynamy od usunięcia zanieczyszczeń liści, gałęzi mchów porostów. Sprawdzamy w jakim stanie jest stolarka aluminiowa, poliwęglan a także uszczelki i śruby, które w razie konieczności wymieniamy. Sprawdzamy czy świetliki dachowe podobnie jak pasma świetlne czy naświetla dachowe mają drożne odwodnienia. Zapchane odwodnienia przez pyły, owady liście mogą uniemożliwić spływ wody deszczowej na połać dachu, kierując ją do wnętrza obiektu. Pozostawienie na dachu gnijących liści i innych rozkładających się elementów organicznych może sprawić że wejdą one w reakcję chemiczną z obróbkami blacharskimi, czy profilami aluminiowymi powodując ich przyspieszoną korozję.

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.