logo
english cesky polski

Parametry poliwęglanu

Wpływ temperatury na rozszerzanie i kurczenie się poliwęglanu w stosunku do szkła oraz stali i aluminium

Poliwęglan posiada bardzo wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej i jest to wartość dosyć znaczna bo wynosząca aż 0,067 mm/m × oC i jest jedną z wyższych wśród obecnie stosowanych przeźroczystych materiałów budowlanych z tworzyw sztucznych.

Płyty poliwęglanowe - wspólczynnik termiczny

Stosując poliwęglan należy więc zawsze mieć na uwadze i przewidywać działanie wynikające z jego wysokiej rozszerzalność liniowej. Zdecydowanie powinno się unikać osadzania poliwęglanu sztywno w ramkach, lecz powinien mieć, szczególnie na długości, wystarczającą ilość miejsca na swoją pracę z powodu swojej znacznej rozszerzalności wynikającej z różnic temperatury. Im płyty będą dłuższe tym więcej miejsca będą potrzebowały na swoją pracę na swoich końcach.

Stworzone i opatentowane przez naszą firmę rozwiązania skutecznie radzą sobie z tymi problemami. Nasz system profili aluminiowych przewiduje i w dużej mierze zapobiega tym zjawiskom. Jeżeli Państwo macie wątpliwości co do wyboru jakiegokolwiek rozwiązania proponujemy kontakt z z naszą firmą w celu zastanowienia się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania. Warto zawsze wysłać rysunki, szkice czy też zdjęcia przedstawiające miejsca gdzie przeszklenia poliwęglanowe będą stosowane.

Trzeba pamiętać że nie wszystkie profile znajdujące się w handlu, które nazywane są potocznie profilami do poliwęglanu, nadają się do stosowania jako elementy konstrukcje świetlików czy też zadaszeń. Niestety nagminnie stosuje się mocowania płyt za pomocą cienkich pozbawionych miejsc na uszczelki profili aluminiowych, które są przeznaczone do stosowania wewnątrz obiektów. Inaczej trzeba montować płyty stanowiące wypełnienie chociażby ścianek działowych wewnątrz budynków i tu w większości przypadków można sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Konstrukcje wewnątrz obiektów najczęściej nie są narażone na parcie wiatru czy też opad śniegu oraz nie są poddawane tak wielkiej amplitudzie temperatury jak na zewnątrz.

Przykład:
Poliwęglan wystawiony na działanie całorocznego zróżnicowanego działania temperatury: temperatura na dachu zimą: -25oC, latem: +65oC czyli amplituda osiąga: 90oC Jeżeli mamy na dachu zastosowany poliwęglan o przykładowej długości 3,5m wtedy musimy się liczyć z jego rozszerzaniem i kurczeniem na łącznym odcinku 21.1mm ! W skali roku. Przy długości płyt 7m ta wartość może wynosić już 42,21mm !!

Poniżej tabela przedstawiająca w uproszczeniu sumaryczne wartości bezwzględne rozszerzalności i kurczliwości poliwęglanu obejmujące skrajne zakresy temperatur rocznych dla naszej szerokości geograficznej. Od wartości tych należy odjąć rozszerzalność liniową ram. Tabela przedstawia w głównej mierze zakres stosowania poliwęglanu przy przeszkleniach płaskich.

Tabela różnic długości poliwęglanu

Przy świetlikach łukowych kompensacja rozszerzalności przenosi się w dużej mierze na zmniejszanie się i zwiększanie wysokości łuku, dlatego oddziaływanie na podstawę świetlika jest mniejsze. Dlatego stosowanie stolarki aluminiowej do poliwęglanu jest dużo bardziej korzystne z tego powodu że aluminium też ma w miarę wysoką rozszerzalność. Dodatkową istotną zaletą aluminium jest brak podatności na korozję.

Montując płyty poliwęglanowe musimy więc pamiętać o stosownej tolerancji w profilach obwiednich. Luz ten jest potrzebny w związku z pracą termiczną materiałów różniących się między sobą. Szerokość luzu powinna być dostosowana do profili oraz do aktualnej temperatury podczas montażu - w zimie stosujemy luz większy, w lecie podczas upałów dajemy luz mniejszy. Unikniemy w ten sposób groźby wypadnięcia płyt lub ich wybrzuszeniu co zarówno w pierwszym jak i w drugim wypadku skończyć się może zniszczeniem płyt.

Nie zalecamy by poliwęglan był montowany w miejscu starych szyb szklanych przy pomocy np. silikonu lub kitu i listew dociskowych, bowiem te uszczelniacze nie są w stanie przyjąć na siebie taką wysoką rozciągliwość poliwęglanu. Dodatkowo nie sposób jest przy tych uszczelniaczach zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza wewnątrz komór i tym samym ich prawidłowe odparowanie i odwodnienie. Często widzimy komory wypełnione wodą nierzadko już zieloną z rozwijającymi się glonami.

Przy wymianie wypełnienia w starych świetlikach ze szkła zbrojonego na poliwęglan - uszczelniając tylko silikonem po czasie możemy się spodziewać jeszcze gorszego skutku niż był dotychczas, np. przykład 1 oraz przykład 2.

Poliwęglan najlepiej osadzać w specjalnie zaprojektowanych przez nas do tego celu profilach aluminiowych. Również do łączenia płyt poliwęglanowych najtrwalszym sposobem są profile aluminiowe zaopatrzone w odpowiednie uszczelki. Wiele porad oraz przestróg przed najczęściej popełnianymi błędami umieściliśmy na naszym forum które współredagowane jest z naszymi klientami. Jeżeli Państwo macie jakieś uwagi lub chcecie skorzystać z naszych porad to zachęcamy do przesyłania zdjęć lub dokładnych rysunków z opisem. Jeżeli temat będzie ciekawy to opublikujemy go na łamach naszego forum, starają się przede wszystkim pomóc podpierając się naszym dwudziestoletnim doświadczeniem. Na wiele poruszanych na łamach forum wątków Państwo pytacie nas jak dane rozwiązanie się sprawdzi w przyszłości? My zaś możemy częstokroć odpowiedzieć że mieliśmy z tym problemem do czynienia 15 lat temu i później to zdało lub nie zdało egzaminu. Warto przed rozpoczęciem realizacji zapoznać się z treścią naszych porad umieszczonych już wcześniej na naszej stronie, a także tych umieszczonych w dziale pomoc techniczna. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej firmy nie tylko poprzez samą stronę jak i osobiście. Wybierając się do nas warto zabrać koniecznie ze sobą projekt lub szkic z wymiarami, a także zdjęcia przedstawiające miejsce gdzie poliwęglan ma byś zamontowany. Wizyta z projektem lub zdjęciem znacznie ułatwi nam poznanie obiektu zaś rozmowa pozwoli poznać Państwa oczekiwania.

Obiecujemy doradzić jakie rozwiązanie będzie najlepsze a na wszystkie proponowane przez nas materiały postaramy się zaoferować przystępną cenę. Oferta naszej firmy obejmuje także sam poliwęglan który możemy dociąć na żądane wymiary i nadać spedycją na terenie całego naszego kraju. Oferta nasza obejmuje także różnego przeznaczenia profile do poliwęglanu jak i uszczelki śruby itp.

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.