logo
english cesky polski

Zadaszenie na samochody czyli carporty lub z angielskiego carport

... można pójść na skróty ...

1d.
nieprawidłowe zadaszenia samochodów

... lub wybrać profesjonalne produkty ESKADE-SYSTEM

1a.
zadaszenie nad samochod
1e.
nieprawidłowe zadaszenia nad samochod
1b.
carport
1f.
nieprawidłowe zadaszenia samochodów
1c.
zadaszenie samochodu

Pomimo głoszonego kryzysu wielu z nas posiada więcej samochodów niż miejsc garażowych na swojej posesji. Możemy wprawdzie wybudować garaż wolno stojący jednak taka decyzja wiązać się będzie z koniecznością uzyskania wielu pozwoleń, zgody sąsiadów, projektów itp.

Posiadając zadbane obejście jak i piękny ogród trudno się przekonać do zasadności takiego działania poprzez wykonywania fundamentów, stawiania ścian czy wykonywania prac tynkarskich. Ponadto w dzisiejszych czasach wolno stojący garaż nie stanowi już ozdoby większości posesji. Nie inaczej jest w przypadku garaży blaszanych czy wykonanych z prefabrykatów betonowych. Proponowaną przez nas alternatywą są zadaszenia na samochody wykonane z przeźroczystego poliwęglanu. Takie przeszklenia nazywane potocznie carport sprawiają że światło wpadające do wnętrza zadaszenia pozwala także ogrzać samochód, ułatwiając odparowanie wody na zewnątrz. Dodatkowo zadaszenia posiadające nie zabudowane ściany boczne lub też część ścian nie dopuszczają do gromadzenia się w pobliżu samochodu wilgoci. Jeżeli woda lub też wilgoć się pojawi, to naturalny ruch świeżego powietrza spowoduje że szybko się się ich pozbędziemy. Zadaszenia na samochody powinny być wkomponowane z małą architekturę obiektu. Typ konstrukcji nośnej zadaszenia powinien harmonizować z pozostałymi elementami budynku lub jego obejścia. Największą popularnością cieszą się konstrukcje drewniane zadaszeń i z myślą o nich przygotowaliśmy dla Państwa animację, rysunki oraz porady. Wprawdzie w innych rozdziałach naszej strony opisujemy podobne konstrukcje jako zadaszenie tarasów, to właśnie niezawodność i wszechstronność rozwiązań jak i niezwykła popularność sprawia że forma ta znajduje szerokie zastosowanie także jako zadaszenia na samochody. Warunkiem jakie trzeba spełnić na pierwszym miejscu jest bezsprzecznie jakość zastosowanego drewna. Elementy konstrukcyjne wykonane z niedostatecznie wysuszonego /wysezowanego/ drewna oraz drewna złej jakości będą miały tendencje do wichrowania oraz wypaczenia, ponadto belki drewniane pod zadaszenie na samochody musi być zdrowe czyli bez pleśni, pasożytów kory itp. Wykorzystanie drewna złej jakości może skutkować deformacją zadaszenia która może prowadzić do częściowego lub całkowitego zniszczenia. Jeżeli nie mamy pewności że drewno pod zadaszenie na samochody nie spełnia wystarczających wymogów lub też pochodzi z niepewnego źródła to lepiej z z tego budulca zrezygnować na rzecz drewna klejonego. Drewno klejone warstwowo posiada zdecydowanie wyższą wytrzymałość w stosunku do drewna litego, to zaś sprawia że zastosowane dźwigary z klejonki są po prostu cieńsze. Materiał ten także nie jest podatny na rozsychanie oraz deformację.

Alternatywnym materiałem konstrukcyjnym pozwalającym wykonać carport mogą być profile stalowe, oczywiście stal powinna być odpowiednio zabezpieczona przed korozją.

Pamiętajmy że projektując zadaszenie na samochody to nieco inaczej niż w przypadku zadaszeń tarasu stawiamy słupy. Warto tak rozplanować rozstawienie słupów zadaszenia żeby podczas wsiadania lub wysiadanie z samochodu drzwi nie otwierały się na słupy. Musimy się liczyć z tym że przy nieodpowiednim rozstawie zarówno drzwi jak i słupy zadaszenia ulegną odarciu lub zniszczeniu nie mówiąc już o kłopocie i niewygodzie wsiadających i wysiadających pasażerów. Wysokość jaką powinny mieć zadaszenia na samochody powinna umożliwić wjazdu z założonym bagażnikiem lub też z uchwytami na narty. Jeżeli nasze zadaszenie przylega bezpośrednio do ściany budynku to od zewnętrznej strony zalecamy podwieszenia rynny oraz założenie rury spustowej.

Carport /zadaszenie na samochody/ przylegające jednostronnie do budynku /licujący z jednostronnie z budynkiem

Rysunek ideowy zadaszenia nad samochód przylegającego do ściany

Przedstawiony rodzaj zadaszenia jest najłatwiejszy w wykonaniu ponieważ carport zamocowane jest stabilnie do ściany budynku, przez co odpada konieczność stawiania drugiego rzędu słupów przy ścianie. Ściana budynku stanowi naturalną ochronę przed zawiewaniem śniegu. Zalecamy żeby szerokość zadaszenia wewnątrz była około 300cm. Pozwoli to na swobodny wjazd większości samochodów osobowych. Musimy pamiętać że poliwęglan oraz profile aluminiowe do poliwęglanu występują w odcinkach 600 lub 700cm dlatego warto tak zaplanować wierzchni wymiar zadaszenia, żeby najlepiej wykorzystać wspomniane powyżej materiały w połowicznym rozkroju. Daje to wymiar 300cm lub 350cm szerokości.

Jeżeli chodzi o długość zadaszenia na samochody to zalecamy żeby stosować wielokrotności 100cm, najlepiej zaś gdy zadaszenie na samochód ma 500cm lub 600cm. Przy zadaszeniach krótszych i węższych musimy się spodziewać nawiewania śniegu. Dobierając wysokość zadaszenia warto zwrócić także uwagę na sposób otwierania bagażnika szczególnie to na jaką wysokość się unosi. Podczas montażu zadaszenia warto przy okazji także zamontować gniazdko elektryczne od strony ściany budynku, szczególnie przydatne podczas sprzątania samochodu można także przy okazji pod zadaszeniem zainstalować oświetlenie.

Montując przyścienne zadaszenia nie powinniśmy zapominać o ewentualnej groźbie zsunięcia się z okolicznych dachów śniegu oraz lodu lub też sopli. W przypadku takiego zagrożenia powinniśmy zastosować śniegołapy, drabinki przeciwśnieżne lub łamacze śniegu.

Brak takich zabezpieczeń może spowodować zniszczenie samochodu a także narazić znajdujących się w pobliżu ludzi. Spadek pod jakim carport będzie nachylony powinien być indywidualnie dopasowany do właściwej strefy klimatycznej. Spadek nie powinien jednak być niższy niż 12%. Przedstawione zadaszenia przylegające do ściany będą nam głównie przydatne od jesieni przez zimę do wiosny chroniąc nasz pojazd przed śniegiem czy deszczem. W okresie letnim zadaszenie na samochody może zmienić swoją funkcję i z powodzeniem służyć także jako zadaszenie chroniące przed deszczem i słońcem wykorzystywane przez domowników pełniąc rolę pergoli.

Carporty - Wolnostojące zadaszenia na samochody

Rysunek ideowy zadaszenia samochodu wolnostojącego

Zadaszenia wolno stojące wymagają solidnych fundamentów ponieważ są w znacznym stopniu narażone na działanie wiatru. Wymagana jest także bardziej sztywna i stabilna konstrukcja. Niedogodnością wolno stojących zadaszeń na samochody jest tendencja do nawiewania śniegu oraz deszczu. W miarę możliwości odradzamy stawiania zadaszeń na otwartym terenie, ponieważ tam groźba nawiewania jest największa. Pomocna będzie w tej sytuacji przeszklona jedna ścianka boczna oraz w razie konieczności także ścianka tylna.

Jeżeli posadzka pod zadaszeniem ma być utwardzona to zalecamy żeby spadek wody i tym samym tworzenie kałuż skierować do przodu samochodu. Pozwoli to uniknąć chodzenia po wodzie podczas wchodzenia i wychodzenia z samochodu oraz z rejonie bagażnika. Tak jak pisaliśmy we wcześniejszym rozdziale pamiętamy żeby słupy podtrzymujące zadaszenia nie pojawiały się w rejonie drzwi czy też bagażnika.

 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.