logo
english cesky polski

Kontakt

ESKADE-SYSTEM
Jan Duerschlag

44-203 Rybnik
ul.Boguszowicka 69a

NIP 642-103-58-90
NIP UE PL6421035890

regon 276979406

kontakt telefoniczny *

wyceny, zamówienia:

Pracujemy od poniedziałku do piątku
w godzinach od 8.00 do 16.00 (magazyn czynny do 15.30)

Zapraszamy po odbiór towaru samochodami osobowymi, dostawczymi i ciężarowymi. W przypadku ciągników siodłowych z naczepami należy się liczyć że manewrowanie na placu może być utrudnione.

konta:

PEKAO o/ Rybnik
19 1240 4357 1111 0000 5326 8176
IBAN:
PL 19 1240 4357 1111 0000 5326 8176
SWIFT/BIC : PKOPPLPW

Akceptujemy płatność kartą płatniczą

dane GPS


Wyświetl większą mapę

Nazywam się Jan Duerschlag – pochodzę ze starej śląskiej rodziny rzemieślników.

Przodkowie przywędrowali do Rybnika w 1724 roku z Węgier osiedlając się po drodze na kilka lat w Cieszynie. Podobnie jak oni tak i ja zajmuję się rzemiosłem, tym rzemiosłem śląskim które od wieków kojarzone było z wysoką jakością wykonanych prac. Umieszczenie sygnatury zaopatrzonej w swoje własne nazwisko na wykonanym dziele zobowiązywało, i było niczym innym jak wizytówką połączoną z kartą gwarancją. Tą zasadę stosowali moi przodkowie, ja także tej dewizy się trzymam.

W XIX wieku do początku XX wieku przodkowie zajmowali się budową instrumentów muzycznych, głównie organów, później był fotograf i architekt. Wiążąc te wszystkie zawody nieodparcie kojarzone są z dokładnością i starannością zajmuję się projektowaniem oraz produkcją form architektonicznych takich jak świetliki dachowe, czy też zadaszenia. Produkowane przez moją firmę świetliki dachowe, zadaszenia oraz inne formy inżynieryjne opierają się na moich własnych rozwiązaniach, żaden detal nie jest tu przypadkowy, żaden też nie został skopiowany od kogoś innego. Z racji częstego bezprawnego kopiowania moich rozwiązań większość swoich pomysłów zastrzegłem w Urzędzie Patentowym.

Żeby przybliżyć Państwu nieco historię rzemiosła śląskiego umieściłem poniżej kilka skanów rodzinnych dokumentów z XIX wieku. Ciekawostką jest lista płac z roku 1898 - wypłaty dla pracowników odbywały się co tydzień, a nie jak dzisiaj co miesiąc. Zdumiewające jest również to że brzmienie kilku nazwisk zatrudnionych ponad sto lat temu pojawia się także w naszej firmie dzisiaj.

Wyślij zapytanie:

Dane personalne:

Email:

Treść zapytania:

UWAGA

Przesyłając zdjęcia wyrażają Państwo zgodę na ich anonimowe publikowanie, modyfikacje i omawianie na stronie www.eskade.pl - w ramach pomocy technicznej oraz publikacji edukacyjnych z zakresu budownictwa w formie elektronicznej oraz drukowanej. W przypadku braku Państwa zgody prosimy o dołączenie stosownej uwagi do przesyłanych zdjęć.

W przypadku podania w formularzu danych osobowych informujemy, że ich Administratorem jest Eskade-System i będą przetwarzane w celach realizacji zamówień oraz operacji handlowych.

Dane będą przetwarzane do czasu, w którym ustanie cel dla którego zostały zebrane lub sprzeciwu, co do przetwarzania danych osobowych osoby, której dane dotyczą. Każdy ma prawo żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych i wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Każdy ma prawo do wniesienia skargi do Organu Nadzorczego.

Wysyłając zapytanie faksem, telefonicznie, mailem lub za pośrednictwem formularza ze strony internetowej, wyraża Pan/Pani zgodę na przetwarzanie podanych tą drogą swoich danych osobowych.

Dokonując zakupów w naszym sklepie akceptuje Pan/Pani nasz REGULAMIN

* Informujemy, że w celu zapewnienia najwyższych standardów obsługi, rozmowy z Eskade- System Jan Duerschlag są nagrywane i przetrzymywane do czasu ustania roszczeń. W przypadku braku nawiązania umowy nagrania te są kasowane. Administratorem Państwa danych osobowych jest Eskade- System Jan Duerschlag.

Zgłoszenia, sugestie, reklamacje:

Produkujemy świetliki dachowe, zadaszenia i daszki z poliwęglanu, sprzedajemy płyty poliwęglanowe, profile aluminiowe oraz akcesoria do montażu świetlików i zadaszeń.

ZAPRASZAMY


A jak wyglądała kiedyś wizyta w urzędzie skarbowy i płacenie podatków...

Według ustnego przekazu mój pradziadek szedł do „Amtu” raz na kwartał z książką podatkową. Pracownik urzędu na liczydle obliczał podatek do zapłaty – który pradziadek uiszczał w okienku obok, otrzymawszy kwitek potwierdzający zapłatę wracał do domu. W owym „Amcie” pracowało dosłownie kilka osób, zaś wizyta trwała tylko chwilę.

O takiej przyjemności jak wizyta w ZUS-ie żaden z przekazów historycznych nie wspomina, chyba że to było przed 1646 rokiem na Węgrzech lub było to obyczaj turecki.

Firmy nie zajmowały się wówczas interpretacją przepisów podatkowych, wypełnianiem stosów deklaracji i utrzymywaniem niezliczonej armii urzędników, tylko produkcją. Było inaczej niż dzisiaj, ponieważ podatki nie stanowiły wówczas wielkiego ciężaru dla przedsiębiorców, państwu zależało na rozwoju każdej firmy. Były to czasy w których zakładano że zarówno przedsiębiorca jak i urzędnik jest uczciwy, dlatego wielopokoleniowe firmy z tamtego okresu przetrwały nierzadko do końca II wojny światowej.

Wertując stare dokumenty natrafiłem na kilka sloganów reklamowych oraz tekstów z tamtej epoki które pozwolę sobie przytoczyć

/pisownia oryginalna/

lata 20-te XX wieku; ...Przewody elektryczne do silnika i bezpłatny prąd i oświetlenie w razie potrzeby przy montaży dostarczą Szan. Zamówiciele. Tak samo stawią nam bezpłatnie 1 siłę pomocniczą w czasie montaży...

lata 40-te XX wieku ...Kosztorys jest dokładnie ułożony według najtańszej kalkulacji. Przewidujemy dostarczyć organy w ciągu 8 miesięcy Nadmieniamy że wykonujemy pracę fachową i dobrą. Firm nasza posiada od kilkudziesiąt lat jaknajlepsze referencje...Nie uznajemy pracy fuszerskiej, tylko czysto fachową...

A teraz o fakturach i pismach urzędowych z XIX wieku

Zagadka nr 1

Większość przedstawionych rachunków to faktury zakupowe - głównie związane z prowadzeniem działalności, za wyjątkiem jednego tajemniczego rachunku (fotografia nr 2) z dnia 31.12.1899r, i tutaj kryje się treść pierwszej zagadki; jakie produkty nabył mój prapradziadek w sklepie w Sylwestra który kończył XIX wiek? Skład w który dokonywane były zakupy posiadał bardzo bogatą ofertę, w nagłówku po lewej stronie mamy towary luksusowe takie jak koniak, tytoń, czekolada, po prawej mamy zgoła odmienny asortyment: cement, papę, drzwi. Czy dokonując zakupów skorzystał się w lewej czy też z prawej nagłówka oferty firmy „Hermann Sladky”

Zagadka nr 2

Jeżeli przypatrzymy się uważnie rachunkom i zliczymy wszystkie kolumny to zauważymy że po zsumowaniu słupków pojawia się błąd, jakby zsumowane wartości były inne? Dla ułatwienia przedstawię pozycję z mniejszą ilością cyfr faktura z 1863r (zdjęcie nr 3)

6
2 8
6
18
4 8
suma 1 7 4

Treść drugiej zagadki: skąd się wzięła rozbieżność pomiędzy tymi wartościami?

Dla tych z Państwa którzy rozwiążą obydwie zagadki i zamierzają dokonać u nas zakupu i nie został udzielony wcześniej żaden rabat, mogą liczyć po 1% rabatu za każdą poprawnie rozwiązaną zagadkę.

Pozostałe pisane jeszcze gęsim piórem dokumenty pochodzą z XIX wieku, i są to faktury, umowy, akty notarialne. Do dzisiaj zachwycają kunsztem wprawnego pociągnięcia pióra, wyćwiczoną ręką oraz niebywałym wyczuciem proporcji. Warto zwrócić uwagę że w jednym z dokumentów (fotografia 7) można wyraźnie zauważyć że posługiwano się nieco zużytym piórem które niezbyt dobrze trzymało atrament, lub też atrament był zbyt rzadki. Pierwsze litery dokumenty są bardzo grube, pozostałe zaś coraz cieńsze. Papier był wówczas na tyle cenny że bez wyraźnej potrzeby nie pisano duplikatów czy wtórników. Nie stosowano też wówczas kopert, ponieważ uważano to za rozrzutność, zaś gęsto zapisana kartka papieru odpowiednio złożona stanowiła zarazem kopertę i list.

A poza pracą to dwa przeciwstawne środowiska:

Powietrze

Świetliki dachowe instrukcja pilotażu ;-)

Wspólny lot znakomicie ułatwia prowadzenie rozmów z kontrahentami o interesach, szczególnie owocne są wielomilionowe negocjacje cenowe prowadzone w powietrzu:-)

Podziemia

W 13.XI.2015 roku dokonaliśmy głośnego odkrycia tajemniczych nieznanych podziemi w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku. Wspólnie  z naszymi pracownikami oraz przyjaciółmi odkryliśmy zapomnianą na wiek kopalnię srebra "Amalie": Wszystko wskazuje na to że odkryliśmy dotychczas tylko część tajemniczych wyrobisk położonych pod  tajemniczą miejscowością. Zdjęcia przedstawiają co zastaliśmy, zaś ten link   poprowadzi Państwa do strony bogato opisującej nasze odkrycie. Wszystkie prace badawcze, oraz mające na celu udostępnienie kopalni do ruchu turystycznego prowadzone są wyłącznie w oparciu o własne środki. W niektórych przypadkach również tajemnicza kopalnia Amalie jest także świetnym miejscem po prowadzenia negocjacji z naszymi klientami:-)

 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.