logo
english cesky polski

Pasma świetlne źródłem lepszego doświetlenia wnętrza

W przypadku kiedy naświetla dachowe powinny dostarczyć większą ilość światła do dużych pomieszczeń, jak hale produkcyjne czy budynki gospodarcze, warto zamiast serii mniejszych świetlików zabudować jedno lub kilka większych pasm świetlnych. Uzyskuje się wówczas najlepszy stosunek kosztów produkcji i montażu w przeliczeniu na całkowitą powierzchnię czynną pasma świetlnego. Oszczędności wynikają głównie z braku kolejnych ścianek czołowych pojedynczych świetlików, a co za tym idzie prócz mniejszej ilości płyt poliwęglanowych, profili alumniowych i konstrukcji podstawy, znacznie skraca to czas montażu całości.

Kalenica dachu jest doskonałym miejscem do zastosowania centralnego doświetlenia obiektu.

Uzyskujemy w ten sposób ciągłe światło na znacznej długości hali symetrycznie oświetlając wnętrze. Szerokość jaką powinny posiadać pasma świetlne powinna wynikać z wymiarów obiektu szczególnie z jego wysokości, szerokości oraz funkcji jaką obiekt ma spełniać. Wprawdzie według norm przyjmuje się że powierzchnia doświetlenia powinna wahać się w granicach około 10% to jednak z doświadczenia wiemy że wartości te powinno traktować się bardzo orientacyjne, gdzie nie mniej ważne jest też jaką barwę powinien posiadać poliwęglan – mleczny, czy też opal. Projektując pasma świetlne należy mieć na uwadze kilka niezmiernie ważnych czynników które źle dobrane będą się mścić podczas eksploatacji naszego obiektu: Za mało światła źle, za dużo jeszcze gorzej, kiedy ostre światło, kiedy mleczne matowe. Kiedy uda nam się osiągnąć kompromis będziemy zadowoleni i świetliki lub pasma świetlne systemu Eskade będą stanowić dla nas udaną inwestycję.

Tabela przedstawiająca ilości, które powinno zapewniać optymalnie dobrane pasmo świetlne lub świetlik dachowy. Tabela opracowana została na podstawie naszego doświadczenia oraz opinii naszych klientów.

Rodzaj obiektu Poliwęglan kryształ /przeźroczysty Poliwęglan mleczny /opal/ Poliwęglan barwny błękit i inne Ilość światła mała Ilość światła średnia Ilość światła duża
Produkcja




Produkcja precyzyjna



Hale sportowe



Baseny kryte


Stadniny koni, ujeżdżalnie



Hale tenisowe



Sale wykładowe



Magazyny




Magazyny wysokiego składowania



Kościoły



Warsztaty samochodowe




Myjnie samochodowe




Stanowiska kontroli technicznej



Poczekalnie



Stajnie, Chlewnie



Galerie handlowe




Pasaże ciągi komunikacyjne




Gabinety zabiegowe



Biura




W przedstawionej powyżej tabeli celowo nie podaliśmy wartości liczbowych ponieważ każdy obiekt powinien być liczony indywidualnie, gdzie powinno się brać pod uwagę wszystkie czynniki. Tabela ma przedstawiać tendencję czy też kierunek za którym powinno się podążać podczas prac projektowych. Podobnie jak wielkość powierzchni przeszklenia nie mniej istotnym szczegółem na etapie projektowania jest barwa poliwęglanu. W innych częściach naszej witryny opisaliśmy te zagadnienia bardzo szczegółowo. Dla przypomnienia wyjaśnimy że poliwęglan w kolorze mlecznym /opal/ bardzo dobrze rozprasza światło czyniąc je bardziej miękkim i tym samym przyjemniejszym zarówno dla ludzi tak i dla zwierząt. Doskonale sprawdza się tam gdzie wymagana jest precyzja lub skupienie znajdujących się w pomieszczeniu ludzi, podobnie jak i spokój zwierząt. Z niewiadomych dla nas przyczyn ten kolor poliwęglanu jest tak niechętnie wykorzystywany w naszym kraju.

W przypadku obiektów które posiadają już okna od strony południowej należy zmniejszyć powierzchnię pasm świetlnych lub świetlików. Podobnie też w przypadku obiektów niskich poniżej 4m wysokości.

Redukcja odpadów poliwęglanu oraz profili aluminiowych

Jeżeli projektujemy pasma świetlne nazywane też świetlikami obiektowymi lub świetlikami kalenicowymi podobnie jak podczas projektowanie innych naświetli musimy zwrócić uwagę na rozkrój materiału. Pamiętamy z innych naszych rozdziałów że poliwęglan podobnie jak i profile aluminiowe występują w odcinkach 6-cio- lub 7-mio metrowych. Jak sobie z tym poradzić pokazujemy w poniższym zestawieniu:

Płyta grubość 16mm 1/3
2100x6000 mm 2100x7000 mm
  wymiar uciętej płyty wykorzystane odpad   wymiar uciętej płyty wykorzystane Odpad
L 2000 mm 1800 mm 20 mm L 2330 mm 2120 mm 10 mm
L1 1980 mm L1 2320 mm
h 140 mm h 200 mm strzałka
Płyta grubość 16mm ½
2100x6000 mm 2100x7000 mm
  wymiar uciętej płyty wykorzystane odpad   wymiar uciętej płyty wykorzystane Odpad
L 3000 mm 2720 mm 20 mm L 3500 mm 3170 mm 0 mm
L1 2980 mm L1 3500 mm
h 330 mm h 470 mm strzałka
Płyta grubość 10mm 1/3
2100x6000 mm 2100x7000 mm
  wymiar uciętej płyty wykorzystane odpad   wymiar uciętej płyty wykorzystane Odpad
L 2000 mm 1790mm 20 mm L 2330 mm 2080 mm 10 mm
L1 1980 mm L1 2320 mm
h 240 mm h 320 mm strzałka
Płyta grubość 10mm ½
2100x6000 mm 2100x7000 mm
  wymiar uciętej płyty wykorzystane odpad   wymiar uciętej płyty wykorzystane Odpad
L 3000 mm 2580 mm 20 mm L 3500 mm 3000 mm 20 mm
L1 2980 mm L1 3480 mm
h 540 mm h 660 mm strzałka
Płyta grubość 10mm ¼
2100x6000 mm 2100x7000 mm
  wymiar uciętej płyty wykorzystane odpad   wymiar uciętej płyty wykorzystane Odpad
L 1500 mm 1340 mm 25 mm L 1750 mm 1570 mm 25 mm
L1 1475 mm L1 1725mm
h 120 mm h 180 mm strzałka

Na tej podstawie uzyskaliśmy kilka wymiarów przy których praktycznie nie ma odpadów. Oczywiście podany rozkrój został zaprojektowany na podstawie naszych profili Eskade. Przy innych profilach wartości te nie będą takie same. Wynika to ze specjalnego przekroju profili uwzględniającego rozszerzalność oraz kurczliwość liniową materiału, przez co poliwęglan nie będzie wypadał z mocowań podczas skoków temperatury.

Warto na etapie projektowanie pamiętać o tych zależnościach, pozwoli to na znaczną oszczędność materiału. Musimy pamiętać że wymiary te odnoszą się do najbardziej ekonomicznego rozkroju, do podanej zalecanej przez nas rozpiętości zewnętrznej świetlika 3.000mm. Przy rozpiętościach większych musimy stosować zdecydowanie grubsze profile nośne, które najczęściej będą musiały posiadać także przekrój zamknięty, profile te są zdecydowanie droższe od tych stosowanych przy rozpiętościach do 300cm dodatkowo dużo trudniejszy i tym samym droższy jest proces gięcia tych profili. Oczywiście także zwiększy się nam odpad poliwęglanu generując jeszcze dodatkowe i tak już wysokie koszty.

Nasi klienci niepochlebnie wyrażają się o świetlikach zbyt szerokich od których staraliśmy się odwieść – zwłaszcza tych świetlikach oraz pasm świetlnych o szerokości 6, 5, a nawet 4 metrów. Powoduje to takie niekomfortowe sytuacji gdy światło wpadając do wnętrza obiektu ogniskując się najczęściej na posadzce tworząc bardzo duży, szeroki snop. Powstała w ten sposób biała plama oślepia znajdujące się w okolicy osoby, szczególnie kontrastując z zacienionymi obszarami posadzki. Sytuacja taka sprawia że mamy duże obszary niedoświetlone oraz zdecydowanie prześwietlone. Dodatkowo podczas słonecznych dni na tak dużych powierzchniach ogniskuje się także znaczna ilość ciepła która także pogarsza komfort użytkowników. Sztuką jest by podczas prac projektowych pogodzić wszystkie zależności osiągając kompromis, dlatego postaramy się większość tych zagadnień Państwu wyjaśnić lub przynajmniej w przejrzysty sposób przybliżyć.

Żeby uzyskać bardziej równomierne doświetlenie wskazane byłoby zastosować dwa pasma świetlne oddalone pomiędzy sobą w o optymalną wartość. Prawidłowy dobór tych wartości podyktowany jest także wieloma innymi czynnikami które postaramy się opisać w innych rozdziałach naszej witryny.

Najkorzystniejsze doświetlenie obiektu uzyskamy wówczas kiedy hala zorientowana będzie swoją długością na osi północ – południe. Pasma świetle zapewnią nam wówczas najbardziej ekonomiczne i skuteczne doświetlenie. Ponieważ słońce nie pada nigdy pionowo, dlatego jeżeli świetliki dachowe czy też pasma świetlne zorientowane są w osi północ południe warto nieco przesunąć w stronę południa.

Jeżeli pasmo świetlne będzie dobiegało do ściany północnej wówczas zamiast oświetlać miejsca pracy lub posadzkę - skupi się na oświetleniu ściany północnej.

Zależność ilości padającego światła od doboru miejsca montażu świetlika:

Tak jak pisaliśmy wcześniej pod naszą szerokością geograficzną światło nigdy nie pada pionowo. W rzeczywistości kąt padania jest stosunkowo płaski i posiada wartość od kilkunastu stopni zimą, do osiągają 60 stopni latem. W przybliżeniu możemy przyjąć że uśredniając te wartości w skali całego roku mamy do czynienia ze średnim kątem 38 stopni.

Powyżej przedstawiamy Państwu rysunki wyjaśniające pod jakim kątem światło słoneczne rzeczywiści wpada poprzez pasma świetlne lub świetliki dachowe do wnętrza hali. Wbrew pozorom niewiele projektantów zwraca na to uwagę, co często stwarza sytuacje że słońce oświetla nam zupełnie niepotrzebnie północne ściany hali pozostawiając wiele miejsc zacienionych. Mamy nadzieje że przedstawione w formie rysunkowej ilustracje okażą się pomocne.

W tabelach przedstawiamy przybliżony kąt padania promieni słonecznych w średni podczas czterech pór roku. Wybraliśmy lokalizacje w pobliżu których najczęściej montowaliśmy nasze świetliki dachowe oraz pasma świetlne

Montaż pasm świetlnych

Pasma świetlne mogą być montowane zarówno w kalenicy dachów dwuspadowych jak i na płaskich pokryciach. Ważne, aby dobrać ich wielkość, ilość i położenie tak, by najbardziej równomiernie doświetlały pożądane przestrzenie w pokrywanym pomieszczeniu. Oczywiście również w tym przypadku optymalnym kształtem pasm świetlnych jest łuk, co nie wyklucza wykonania konstrukcji dwuspadowych i płaskich. Proszę zapytać o cenę: Pasma świetlne ceny

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.