logo
english cesky polski

Dobór koloru płyty w zależności od funkcji obiektu

Kolor kryształ /przeźroczysty/

Najpopularniejszy i najczęściej stosowany. Posiada najwyższy stopień przepuszczalności światła i zapewnia dobrą przejrzystość. Stosowany tam gdzie istotne jest maksymalne doświetlenie. Naturalną barwę poliwęglanu stosujemy szczególnie w bardzo wysokich obiektach gdzie nie zachodzi obawa wystąpienia zjawisk "olśnienia słonecznego" czy też efektu cieplarnianego. Jeżeli chcemy sobie sprawić zadaszenie z poliwęglanu które będzie umiejscowione od północnej lub wschodniej strony budynku to poliwęglan kryształ wydaje się być najlepszy.

Poliwęglan komorowy występuje w wielu formatach najczęściej o długości 6m, 7m, oraz szerokości 2,1m 1,25m oraz na zapytanie o długościach 12m. Poliwęglan w kolorze kryształ występuje najczęściej w pełnej palecie wymiarów oraz struktur przekroju. Należy pamiętać że przy płytach kolorowych zarówno oferta jak i rzeczywisty asortyment jest dużo uboższy. Kolejną zaletą jaki ma poliwęglan w kolorze kryształ jest to, że w przypadku konieczności uzupełnia lub wymiany uszkodzonych płyt w przyszłości nie będzie problemów z dopasowaniem właściwych odcieni. Warto stosować mimo wszystko te produkty które są dostępne na rynku od dłuższego czasu. Pojawiają się na rynku czasami krótkie serie płyt z indywidualnie dobraną grubością lub przekrojem. Często jednak serie takie się kończą i ich produkcja nie jest wznawiana. Problem pojawia się bardzo często w przyszłości gdy przejdzie chociażby gradobicie i zniszczy część nietypowych płyt. Nie mając czasem innego wyjścia trzeba będzie wymienić całe przeszklenie, co narazi nas na zupełnie niepotrzebne koszty.

Kolor opal /mleczny/

Według naszego doświadczenia materiał ten jest jednym z najbardziej wdzięcznych tworzyw, chociaż nie wiemy dlaczego tak rzadko i niechętnie stosowany jest zarówno przez architektów jak i inwestorów. Opalizujący poliwęglan potrafi wydobyć i podkreślić kolorystykę zarówno znajdujących się przedmiotów jak i ożywić detale architektoniczne. Staje się wyjątkowo ciepłym źródłem stonowanego światła który w odróżnieniu od ostrego światła słonecznego nie męczy oczu ułatwiając skupienie. Nawet przy niewielkim natężeniu światła sprawia on miłe dla oczu złudzenie że jest jaśniej.

Zalecany w miejscach gdzie światło powinno być rozproszone /matowe/. Wskazany w pomieszczeniach niskich gdzie nadmiar promieniowania cieplnego /podczerwonego/ może wywołać zjawisko olśnienia słonecznego oraz efekt szklarniowy. W sytuacji gdzie pod świetlikami stale pracują ludzie lub ich praca wymaga stałej koncentracji jest materiałem idealnym. Dostępny jest najczęściej w formatach podobnych jak przy kolorze kryształ Na zdjęciu obok zastosowano bardzo praktyczne rozwiązanie tj; połączenie dwóch rodzajów poliwęglanu tj: kryształ i opal. W miejscu gdzie pod świetlikami stoją precyzyjne urządzenia zastosowano kolor opal. W pozostałych miejscach gdzie wymagana jest maksymalna ilość światła kolor kryształ. Użytkownik bardzo jest zadowolony z zastosowanego rozwiązania. Jeżeli mamy zamiar wykonać zadaszenia od strony południowej lub wschodniej to poliwęglan w kolorze opal powinien sprawdzić się najlepiej szczególnie w bardzo upalne i słoneczne dni trochę zabierze nam dokuczliwego słońca. Płyty opalizowane stosujemy szczególnie w niskich obiektach.

Kolor dymny, niebieski, zielony i inne

Poliwęglan dostępny najczęściej w formie jednokomorowych plyt gr 6mm, 8mm,10mm lub dwukomorowych gr 16mm w formatach szerokość 2,1m x długość 6m Inne formaty, kolory i ilości komór na zapytanie. Zalecenia - wszędzie tam gdzie chcemy mieć kolorowe światło. Przy zastosowaniu płyt kolorowych a szczególnie brązu /dymny/ musimy się liczyć z szybkim nagrzewaniem płyty, co w przy nagłych zmianach temperatury może się wiązać z rozprężaniem i kurczeniem poliwęglanu może to powodować dokuczliwe trzaski. Idealnie przygotowana równa konstrukcja nośna powinna to zjawisko ograniczyć jednak go nie wyeliminuje. Kolor niebieski lub zielony jest idealny do zadaszeń basenów. Musimy jednak pamiętać że zastosowanie poliwęglanu barwionego zmieni nam kolor i nastrój w obiekcie, dlatego dobór poliwęglanów kolorowych powinien być dobrze przemyślany, szczególnie przy dużych powierzchniach.

Proces produkcji płyt barwionych bardzo często różni się pomiędzy poszczególnymi partiami i różne odcienie płyt nie należą do rzadkości i nie są traktowane jako wada produktu. Kłopot może się pojawić kiedy jakieś płyty po upływie czasu ulegną uszkodzeniu czy też zniszczeniu. Może się okazać że aktualnie dostępne płyty różnią się w mniejszym lub większym stopniu odcieniem. Upływ czasu może spowodować też że sam poliwęglan po prostu częściowo wypłowieje na słońcu. Płyty kolorowe można przy większych zamówieniach produkować na żądany indywidualny kolor i format, rodzi to jednak powstanie ryzyka że w przypadku konieczności wymiany części płyt nie będziemy mieli możliwości znalezienia odpowiedników. Producent zaś nie uruchomi produkcji niewielkiej ilości płyt na zamówienie. Mniejszym złem w tej sytuacji jest zamówienie pewnej ilości materiału na zapas. Wprawdzie płyty te mogą się różnić nieznacznie po upływie czasu swoim odcieniem, jednak jest to o tyle lepszym rozwiązaniem niż niemożność znalezienia zamiennika.

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.