logo
english cesky polski
Pomoc techniczna dla naszych klientów

Instrukcja montażu świetlików dachowych łukowych firmy ESKADE-SYSTEM

Świetlik dachowy łukowy wypełniony płytą poliwęglanową gr 10mm

 1
 2
 3
 4

Potrzebne materiały:

 1. Ścianki czołowe
 2. Profile obwiednie E-1035
 3. Kątownik aluminiowy do profilu E-1035
 4. Profile żebrowe gięte E-2087
 5. Listwy dociskowe E-2088
 6. Profil gięty zamykający ściankę czołową E-2136
 7. Uszczelka do listew dociskających „B” /montowane tylko do listew/
 8. Uszczelka do profili obwiednich „A”
 9. Folia paroprzepuszczalna TZ-P38
 10. Śruby spinające „X”
 11. Śruby samowiertne - indywidualnie dobrane do rodzaju podstawy świetlika
 12. Płyty poliwęglanowe komorowe gr 10mm
 13. silikon zwykły oraz dekarski

Zalecane narzędzia:

 1. Zakrętarka (wkrętarka) z wraz z końcówką, kluczykiem sześciokątnym 8mm oraz 10mm
 2. Wiertarka do metalu z wiertłem 7mm oraz 5mm
 3. Piła do aluminium z tarczą widiową.
 4. Sprężarka z wężem i końcówką pistoletową do przedmuchiwania komór płyt
 5. Wyrzynarka z nożykiem do tworzyw sztucznych
 6. Silikon dekarski oraz zwykły wraz z pistoletem

Etapy montażu:

 1. Przygotowanie podstaw pod świetliki obróbek blacharskich sprawdzenie wymiarów, kątów oraz przekątnych. Dodatkowo należy sprawdzić czy wierzch podstawy jest równy i gładki
 2. Jeżeli podłoże jest nierówne to pod profilem E-1035 w ściance czołowej możemy zastosować silikon zwykły.
 3. Do ścianek czołowych wkładamy przygotowane wcześniej płyty poliwęglanowe pamiętając żeby strony z napisami na folii ochronnej były skierowane za zewnątrz.
 4. Osadzenie ścianek czołowych na początku i końcu świetlika symetrycznie przy pomocy śrub samowiertnych zakrętarką – odstępy pomiędzy śrubami nie mniej niż 25cm przy montażu do podłoża stalowego, przy montażu do podłoża z drewna nie mniej niż co 15cm
 5. swietlik-front-mocowanie-10
  Wsunąć profil obwiedni E-1035/90 do ścianki czołowej świetlika i zamocować śrubami samowiertnych do podstawy świetlika montując śrubę samowiertną przez ten profil tak aby był zlicowany z zewnętrzną krawędzią podstawy świetlika. W sytuacji gdy podłoże jest nierówne pod profilem E-1035/90 miejsca te wypełniamy silikonem zwykłym Pomiędzy odcinkami profili E-1035/90 i E-1035 zostawić szczelinę dylatacyjną, montując świetlik w czasie wysokiej temperatury 2mm zaś w czasie ujemnej temperatury 5-7mm Szczelinę dylatacyjną możemy wypełnić silikonem dekarskim, za wyjątkiem dolnej części profilu E-1035 który służy jako odwodnienie. W dolnej części profilu E-1035/90 i E-1035 wykonujemy otwory odwadniające średnicy 5mm na całym obwodzie świetlika w odstępach nie mniejszych niż 100cm
 6. Rozplanowanie oraz montaż elementów łukowych giętych – profil E-2087 do profili E-1035 za pomocą krótkich śrub samowiertnych. W profilach E-2087 są wyznaczone specjalne kryzy prowadzące do tych śrub.
 7. Po wykonaniu powyższej czynności zaleca się w miarę potrzeby oczyszczenie za pomocą sprężonego powietrza miejsc gdzie będą osadzone płyty tj: gniazdo profilu E-1035. Zdarza się że w trakcie osadzania konstrukcji aluminiowej przedostaną się tam wióry i zwierciny.
 8. Przymierzenie płyt poliwęglanowych do świetlika tak by po osadzeniu ich w profilach E-1035 płyty miały z każdej strony po około 5mm luzu w razie konieczności docięcie ich wyrzynarką przedmuchanie komór sprężonym powietrzem oraz zalepienie komór taśmami paroprzepuszczalnymi.
 9. swietlik-bok-mocowanie
  Na przygotowaną konstrukcję wkładamy płyty poliwęglanowe w ten sposób by strona z napisami na folii ochronnej była skierowana ku górze zaś strona z folią bez napisów w dół /do wnętrza obiektu/. Omyłkowa zamian stron będzie prowadziła do szybkiej degradacji płyt i w efekcie do zżółknięcia i spękania płyt oraz utraty gwarancji
 10. W chwili zakładania płyt można zdjąć dolną folię zabezpieczającą. / bez napisów/ oraz odlepić górną folię / z napisami/, ale tylko po obwodzie płyty około 10cm / - ułatwi to montaż listew dociskowych E-2088.
 11. Po prawidłowym osadzeniu płyt zakładamy uszczelki „A” po obwodzie świetlika. W miejscu styku płyty z profilem E-1035
 12. W listwach dociskowych E-2088 znajduje się centrycznie kryza w której wykonujemy otwory o średnicy 7mm w odstępach nie mniejszych niż 30cm oraz zakładamy na każdej ze stron uszczelki „B”
 13. swietlik-zebro-listwa
  Do zakrętarki uzbrojonej w kluczyk 10mm wkładamy śruby spinające „Y” i dokręcamy listwy dociskowe E-2088. W celu prawidłowego dobrania momentu obrotowego wkrętarki, należy próbnie wkręcić jedną śrubę bezpośrednio do gniazda prowadzącego profilu E-2087. Śruba powinna dojść do samego końca gniazda, siła zaś docisku nie może spowodować zerwania gwintu.
 14. swietlik-front-10
  Montaż listew dociskowych najlepiej rozpocząć i prowadzić z jednej strony świetlika na drugą – daje to gwarancję równomiernego docisku.
 15. Po upewnieniu się że wszystkie prace montażowe przy świetliku dachowym zostały wykonane poprawnie dopiero wtedy usuwamy zewnętrzną folię ochronną.
 16. Jeżeli w po zakończeniu prac i zdjęciu folii ochronnej konieczne będzie ponowne wyjęcie płyt to należy płyty te przed wyjęciem oznaczyć np; markerem lub mazakiem z informacją która strona ma być skierowana w stronę operacji słońca.

Opracował: Jan Duerschlag

 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.