logo
english cesky polski

Świetliki dachowe płaskie oraz świetliki połaciowe

Płaskie świetliki dachowe znajdują swoje zastosowanie głównie w mniejszych konstrukcjach, gdzie szerokość otworu nie pozwala na zastosowanie wygiętej płyty poliwęglanowej, ze względu na jej dopuszczalny promień gięcia. Ważne wtenczas jest dokładne uszczelnienie całej konstrukcji świetlika, ze względu na możliwość dłuższego utrzymywania się na jego powierzchni wody i zalegania śniegu. Można też stosować świetliki płaskie i połaciowe na dachach o znacznym spadzie.

Po prawej stronie na dole widzicie Państwo zakładkę „na skróty”. W zakładkach oo prawej stronie znajdą Państwo wiele bardzo pomocnych informacji do pobrania:

 1. Instrukcja montażu okna dachowego z poliwęglanu czyli montaż świetlika płaskiego jednospadowego. Instrukcję można bezpłatnie pobrać i wydrukować.
 2. Dla osób które wolą prezentacje montażu świetlika w formie filmowej zamieszczamy poniżej link do filmiku instruktażowego, gdzie krok po kroku przedstawiamy wszystkie poszczególne etapy montażowe. Zaczynamy od sekwencji przedstawiając przykładowy montaż podstawy świetlika, następnie pokażemy wykonanie docieplenia, obróbek blacharskich ,a na końcu montaż samego świetlika.
 3. Dla zwolenników animacji mamy przygotowany także ciekawy materiał. Na każdym etapie prezentacji podobnie jak w instrukcji montażu widzimy, że każdy element oznaczony jest symbolem według nazewnictwa Eskade-System. Dla zainteresowanych samodzielnym montażem wszystkie oznaczone elementy znajdziemy według symboli na naszej stronie;
 4. Ostatnia najniższa zakładka ułatwia wysłanie zapytania ofertowego, w formularzu należy jedynie wpisać wymiary zewnętrze świetlika, ilości świetlików. W sytuacji gdy nasza oferta ma obejmować wykonanie podstawy trzeba także to opisać szczegółowo jej wymiary.

Zastosowanie świetlików płaskich

Często świetliki płaskie są wykorzystywane do budowy wyłazów dachowych, zapewniających jednocześnie doświetlenie np. klatki schodowej. Mogą to być proste klapy dachowe otwierane ręcznie, jak i kostrukcje z siłownikiem mechanicznym, sterowane automatycznie według warunków pogodowych, służące do przewietrzania pomieszczenia.
Płaskie świetliki dachowe ze względu na swoją prostotę i mniejsze zużycie materiałów należą do najtańszych.
Proszę zapytać o cenę: świetliki dachowe ceny

Świetliki kopułowe składające się z wielu warstw akrylu są zdecydowanie droższe i coraz częściej przegrywają nie tylko z powodu ceny, a także z powodu gorszych parametrów cieplnych oraz żywotności. Wspomniane kopułki świetlikowe są praktycznie nienaprawialne, Oferowane przez nas świetliki dachowe są cieplejsze oraz tańsze ponieważ można wykorzystać poliwęglan komorowy grubości nawet 20 lub 25mm. W razie uszkodzenia przeszklenia wystarczy wymienić tylko uszkodzoną płytę, pozostałe elementy można ponownie wykorzystać. Ciekawostką jest stosowane przez nas na specjalne życzenie klientów świetlików płaskich jednospadowych o podwyższonej żywotności. W świetlikach tych stosuje się poliwęglan dwustronnie zabezpieczony przed promieniowaniem UV. Po upływie kilkunastu lat wyjmujemy płytę poliwęglanową z ramy świetlika czyścimy, zakładamy nową folię paroszczelną, oraz paroizolacyjną i zakładamy do ramy świetlika odwrotną stroną. Chcąc zamówić świetliki o podwyższonej żywotności należy taką informację zawrzeć w zapytaniu ofertowym. Przedstawiona powyżej opcja może być zastosowana tylko w świetlikach lub pasmach świetlnych gdzie poliwęglan występuje w płaskich /nie giętych/ taflach.

W przypadku naświetli łukowych nie można zastosować podobnego rozwiązania, ponieważ poliwęglan został już odkształcony. Zmiana odkształceń w przeciwnym kierunku spowoduje w tej sytuacji przyspieszoną destrukcję płyt, co w konsekwencji wiązać się będzie z nieodwracalnym zniszczeniem materiału.

Przy użytkowaniu świetlików połaciowych, czyli konstrukcji o dużej powierzchni złożonej z poliwęglanowych sekcji połączonych profilami aluminiowymi, wymiana lub odwrócenie płyt poliwęglanowych jest nieco utrudniona, jednak możliwa. Może ewentualnie wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, zwyżki lub rusztowań.

 • Zapraszamy:
 •  
 • ESKADE-SYSTEM

 • 44-203 Rybnik
 • ul.Boguszowicka 69a
 • pn - pt   8.00 - 16.00
 • email:
 •  
 • dojazd:
 •  
 • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.