logo
english cesky polski

Świetliki na obory, świetliki kalenicowe

Świetliki kalenicowe nad obory
1. Zbyt wysoko posadowiony i zbyt przewiewny świetlik będzie powodował znaczne wychładzanie obory, a także zamiast dostarczyć - zabierze dużo światła.
Świetliki kalenicowe nad obory
2. Zbyt nisko posadowiony świetlik i o zbyt małym prześwicie uniemożliwi swobodną wymianę zużytego powietrza w oborze powodując zaduch.
Świetliki kalenicowe nad obory
3. Odpowiednio zachowane proporcje w konstrukcji świetlika Eskade-System zapewnią w oborze zarówno wystarczającą ilość światła jak i sprawną wentylację.

Przy projektowaniu nowoczesnych obór niezmiernie istotnym elementem jest uzyskanie odpowiedniego mikroklimatu, który zapewni optymalny komfort przebywających tam zwierząt i zapewni ich wysoką wydajność. Żeby rozwiązanie spełniło pokładane w nim nadzieje wymagana jest odpowiednia ilość naturalnego światła, a także wymiana powietrza „zużytego” na powietrze świeże. Świetliki na obory powinny być tak skonstruowane żeby nie umożliwiały powstawaniu przeciągów oraz zapobiegały przed przedostawaniem się do wnętrza deszczu oraz śniegu. Skuteczna wentylacja zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci wewnątrz obór oraz w innych pomieszczeń inwentarskich. Musimy pamiętać że w zatęchłe pomieszczenia będą stanowiło doskonałą pożywkę do rozwoju grzybów, pleśni, mikrotoksyn, pasożytów powodującymi choroby bydła, a także mogą stanowić poważne zagrożenia dla przebywających tam ludzi. Wyjątkowo niebezpieczny jest też siarkowodór powstający w procesach gnilnych.

Coraz częściej mamy do czynienia ze syndromem „chorych budynków”. Żeby zapobiec tym zjawiskom konieczne jest dostarczenie do wnętrza obiektu światła oraz zapewnienie skutecznej wymiany powietrza.

Światło najkorzystniej zapewnią świetliki oborowe najlepiej łukowe kalenicowe wykonane w naszej technologii. Alternatywę mogą stanowić okna jednak należy pamiętać że 1m2 świetlika zapewnia podobną ilość światła jak 3,5m2 okien, to zaś sprawia że wykonanie świetlika jest po prostu bardziej ekonomiczne i najzwyczajniej tańsze.

Przed powstawaniem wewnątrz obory przeciągów chronią wiatrownice, które w niektórych przypadkach mogą być dodatkowo uszczelnione za pomocą uszczelniaczy szczotkowych. Przyjmuje się że wymiana powietrza w oborach powinna następować w sposób grawitacyjny, jednak w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się stosowanie elementów uchylnych sterowanych elektrycznie.

Elementy uchylne napędzane elektrycznie mogą stanowić dodatkowy element wentylacyjny ułatwiający wentylację oraz wychładzanie obiektów podczas upalnych dni połączonych z silną operacją słoneczną. Zestaw elementów uchylnych warto połączyć wówczas z centralą sterującą współpracującą z czujnikiem wiatru oraz deszczu. Wymiary szczeliny wentylacyjnej powstałej pomiędzy świetlikiem a wiatrownicą powinna być dobrana na podstawie wielu bardzo istotnych czynników; jakimi są między innymi wysokość obory, liczby oraz rodzaju zwierząt. Kolejnym niejednokrotnie pomijanym czynnikiem jest położenie obiektu ze względu na strefy klimatyczne kraju, i na opady śniegu jak i na siłę oraz kierunek wiatrów. Inaczej będą występowały ruchy powietrza w budynkach inwentarskich, chlewniach czy oborach posadowionych na wzgórzach, odmiennie wiatr się będzie zachowywał wobec budynków zgrupowanych położonych w dolinach. Niewielu jednak projektantów oraz wykonawców zdaje sobie sprawę z tego że aby wentylacja grawitacyjna obory lub też innego pomieszczenia była wydajna, to musi być dostarczone świeże powietrze od spodu obiektu. Musi to być wykonane jednak z umiarem żeby nie dopuścić do powstawania przeciągów.

Najlepszym miejscem usytuowanie świetlików jest kalenica, takie usytuowanie zapewnia najbardziej optymalne rozproszenie światła, oraz najefektywniejszy sposób wymiany zużytego powietrza. W większości obiektów kalenicowe świetliki dachowe są nieznacznie tylko szersze niż szerokość otworu w dachu. W przypadku świetlików które mają być stosowane na obory powinny być znacznie szersze z reguły o 25-40% Zwiększona szerokość świetlika ułatwia lepszą wymianę powietrza i zapobiegnie przedostawaniu się do wnętrza obory deszczu oraz śniegu. W praktyce świetliki oborowe powinny stanowić nie mniej niż 10% szerokości obory lub chlewni, jednak nie mniej niż 150cm ponieważ poniżej tej wartości wygięcie poliwęglanu spowodować może jego przedwczesne zużycie i w konsekwencji pękanie.

Przykładowo
– szerokość obory 20m – świetlik o szerokości użytkowej 2m,
– szerokość obory 25m – świetlik o szerokości użytkowej 2,5m, itp.

Stosowanie cieńszych poliwęglanów /poniżej 10mm/ diametralnie pogorszy parametry cieplne całego obiektu. Podczas temperatur ujemnych poniżej – 20 stopni wewnątrz chlewni, obory lub stajni temperatura wewnątrz powinna być utrzymywana na poziomie 8 stopni, nie powinna zaś spaść poniżej 0 stopni.

Z niepokojem widzimy że istnieje tendencja do nieuzasadnionego zawyżania cen świetlików na obory, uzasadniając to koniecznością wykonania specjalistycznej konstrukcji takich świetlików. Uważamy że świetliki takie nie powinny kosztować więcej niż zwykłe nasze świetliki, jedyne co powinno dojść przy wykonywaniu takich świetlików; to ocynkowana rama oraz wiatrownice. Te zaś elementy nie powinny kosztować zbyt wiele i w razie potrzeby można je z powodzeniem wykonać samodzielnie. Jeżeli obory nie należą do wysokich to proponujemy zastosować jako wypełnienie poliwęglan mleczny, zapobiegnie on zbytniemu nagrzewaniu się wnętrza obory podczas słonecznych oraz upalnych dni. Obory wysokie, gdzie odległość mierzona od posadzki do kalenicy dachu jest większa niż 6,5m możemy zastosować poliwęglan przeźroczysty /kryształ/. Kształt świetlika na obory powinien być podyktowany walorami użytkowymi oraz ekonomicznością wykonania. Na pierwszym miejscu przy obydwu tych zależnościach jest świetlik kalenicowy łukowy. Na temat ekonomiczności poszczególnych kształtów naszych świetlików pisaliśmy szczegółowo na wcześniejszych rozdziałach naszej strony gdzie serdecznie Państwa odsyłamy do strony

Proponujemy także zapoznać się z najczęstszymi błędami popełnianymi przez niedoświadczonych wykonawców oraz nierzetelnych producentów: forum

Należy zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów. Najlepszym materiałem do wykonania konstrukcji świetlików na obory są dobrej klasy profile aluminiowe zaopatrzone w odpowiedni system uszczelek EPDM. Nie bez znaczenia jest też rodzaj zastosowanego poliwęglanu komorowego, zalecamy żeby poliwęglan posiadał grubość 10 lub 16mm, krzywizna oraz spadek były dobrane w ten sposób aby umożliwić swobodne zsuwanie się śniegu oraz spływanie wody deszczowej po świetliku. Konstrukcję ramy najlepiej wykonać z profili stalowych zabezpieczonych przed korozją przez cynkowanie. Kształt podstawy pod świetlik dobieramy indywidualnie do każdego obiektu według potrzeb. Przy zbyt niskich podstawach trzeba się liczyć z nawiewaniem oraz utrzymywaniem się śniegu w obrębie świetlików oraz podstaw. Zbyt wysokie podstawy spowoduje zabiorą /zawężą światło/ świetlika oraz spowodują nadmierne wychładzanie obiektu.

Nierzadko przyspieszone zużycie świetlika zabudowanego na oborze wynika nie tylko z racji występowania agresywnego środowiska, ale w wielu przypadkach z racji złego wykonania i zastosowania niewłaściwych materiałów. Montaż świetlików na obory wykonanych w technologii naszej firmy jest bardzo prosty, ponieważ konstrukcja samego świetlika niczym się nie różni od naszych świetlików typowych

Zalecamy żeby świetliki były wytwarzane z naszych systemowych profili oraz łączników które są dostępne od wielu lat i których stosowanie także przewidujemy w przyszłości. Używanie przypadkowych profili oraz bardzo rzadkich typów poliwęglanu może skutkować tym że w przypadku uszkodzenia lub zużycia nie będzie możliwości nabycia zamienników o tych samych wymiarach lub parametrach. To zaś będzie się musiało niejednokrotnie skończyć na kosztownej wymianie polegającej na demontażu istniejących świetlików i wykonaniu ich ponownie od podstaw.

Montaż świetlików Eskade prowadzony jest z połaci dachu, dlatego nie ma konieczności stawiania wewnątrz obory lub budynków inwentarskich rusztowań drabin czy też podestów. Zalecamy dokonywanie rutynowych przeglądów dachów oraz świetlików przynajmniej dwa razy do roku najlepiej wiosną oraz jesienią. Pozwoli nam to na bieżąco kontrolować stan pokrycia, umożliwi znalezienie ewentualnych uszkodzeń i ich szybką naprawę. Musimy pamiętać że niejednokrotnie na dachu możemy mieć do czynienia z działalnością dzikich zwierząt zwabionych zwierzętami hodowlanymi. Mamy tu na myśli kuny, lisy, ptaki, oraz owady. Powinniśmy się spodziewać pozostawionych odchodów, gniazd, oraz uszkodzeń pokrycia dachowego. Regularne przeglądy dachów oraz świetlików sprawiają że ewentualne uszkodzenia możemy znaleźć szybko, naprawa zazwyczaj nie jest kosztowna, ponieważ zostały wychwycone w początkowym etapie. Zaniedbania wynikające z braku prowadzonych przeglądów są zazwyczaj bardzo kosztowne. Jeżeli Państwo posiadacie już świetliki i macie z nimi problemy to warto przesłać na adres naszej firmy fotografie przedstawiające ich stan. Na tej podstawie postaramy się służyć poradą.

  • Zapraszamy:
  •  
  • ESKADE-SYSTEM

  • 44-203 Rybnik
  • ul.Boguszowicka 69a
  • pn - pt   8.00 - 16.00
  • tel/fax:
  • 32 42 21 521
  • 32 42 38 955
  • 32 42 26 064
  • 32 42 34 073
  • email:
  •  
  • dojazd:
  •  
  • mapa dojazdu do ESKADE-SYSTEM
Copyright © ESKADE-SYSTEM. Wszystkie prawa zastrzeżone.